Strona głównaZdrowieTerapia poznawczo-behawioralna pomaga łagodzić różne objawy menopauzy

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga łagodzić różne objawy menopauzy

Chociaż terapia hormonalna zastępcza (HTZ) jest najczęściej zalecaną metodą leczenia objawów menopauzy, trwają badania nad alternatywami, zwłaszcza nad opcjami niefarmakologicznymi. Terapię poznawczo-behawioralną proponowano już wcześniej jako metodę niskiego ryzyka w leczeniu uderzeń gorąca, ale teraz ustalono, że może ona też skutecznie łagodzić inne objawy menopauzy.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga łagodzić różne objawy menopauzy [fot. Clayton from Pixabay]
Kobiety mają dziś więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli chodzi o leczenie typowych objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, depresja, zaburzenia snu i problemy z funkcjami seksualnymi.

Ze względu na udowodnioną skuteczność, HTZ nadal znajduje się na czele długiej listy dostępnych opcji leczenia. Jednakże kontrowersje dotyczące niekorzystnych skutków terapii hormonalnej skłaniają niektóre kobiety do poszukiwania innych opcji.

Alternatywne metody leczenia, takie jak leki przeciwdepresyjne, okazały się skuteczne w leczeniu depresji związanej z i, w mniejszym stopniu, uderzeń gorąca. Te opcje mogą mieć jednak również niekorzystne skutki.

to rodzaj psychoterapii, która uczy pacjentów, jak modyfikować dysfunkcyjne emocje, zachowania i myśli oraz rozwijać osobiste strategie radzenia sobie.

Wielokrotnie udowodniono skuteczność tego podejścia w leczeniu różnych problemów psychicznych, takich jak depresja i stany lękowe.

Teraz uwzględniono szeroki zakres powszechnych fizycznych i psychicznych objawów menopauzy i sprawdzono, na ile terapia poznawczo-behawioralna może być tu skuteczna. Okazało się, że znacząco łagodzi ona , objawy , zaburzenia snu i problemy seksualne. Niewielką poprawę zaobserwowano też w przypadku lęku.

Co więcej, poprawa utrzymywała się przez co najmniej 3 miesiące po leczeniu.

- To niewielkie badanie jest zgodne z wcześniejszymi odkryciami, które pokazały korzyści terapii poznawczo-behawioralnej w łagodzeniu uderzeń gorąca. Okazuje się, że dodatkowo terapia ta może skutkować poprawą w zakresie depresji, snu i funkcji seksualnych - mówi dr JoAnn Pinkerton, autorka badań. - Kolejne testy porównujące terapię poznawczo-behawioralną z innymi aktywnymi metodami leczenia pomogą lepiej zrozumieć, na ile podejście to będzie skuteczne u kobiet z nasilonymi objawami - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy