Strona głównaZdrowieTai chi i terapia behawioralna pomagają zmniejszyć skutki bezsenności

Tai chi i terapia behawioralna pomagają zmniejszyć skutki bezsenności

Procesy zapalne są do pewnego stopnia są niezbędne dla funkcjonowania organizmu, ale jeśli są zbyt aktywne, mogą również doprowadzić do różnorodnych uszkodzeń i przyczyniać się do chorób serca, udaru, niektórych nowotworów oraz innych poważnych problemów zdrowotnych.
Tai chi i terapia behawioralna pomagają zmniejszyć skutki bezsenności [©  Pixelrohkost - Fotolia.com] Rozmaite przyczyny stresu, także , są głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstania stanów zapalnych w organizmie. Bezsenność natomiast jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń snu i ma zwiazek z ryzykiem depresji, wielu chorób somatycznych i śmiertelności.

Z nowych badań wynika, że leczenie bezsenności, czy to przy pomocy terapii poznawczo-behawioralnej, czy np. Tai Chi, obniża poziom u osób w wieku powyżej 55 lat.

W badaniach wzięły uział 123 cierpiące na bezsenność osoby w starszym wieku. Podzielono je na trzy grupy. Jedna została poddana terapii behawioralnej, druga medytacji w ruchu , a trzecia uczęszczała na seminarium dotyczące snu.

Okazało się, że leczenie zaburzeń snu dzięki terapii behawioralnej osłabia objawy bezsenności, zmniejsza poziomy markera zapalnego o nazwie białko C-reaktywne i odwraca aktywację komórkowych szlaków sygnalizacyjnych prowadzących do rozwoju stanu zapalnego. Korzyści utrzymywały się przez cały 16-miesięczny okres badań.

Tai Chi znacząco osłabia stres, który może prowadzić do bezsenności. I rzeczywiście - ustalono też, że praktykownaie Tai Chi może zmniejszyć stan zapalny poprzez zmniejszenie ekspresji stanów zapalnych na poziomie komórkowym i przez odwrócenie aktywacji zapalnych szlaków sygnalizacyjnych. Taki efekt również utrzymywał się przez cały okres badań.

Zgodnie z przewidywaniami, w grupie kontrolnej (uczestniczącej w seminarium) nie odnotowano żadnych zmian marekrów zapalnych.

- Behawioralne interwencje ukierunkowane na zmniejszanie stanów zapalnych związanych z brakiem sny stanowią trzeci filar, obok diety i aktywności fizycznej, poprawy zdrowia i zmniejszenia ryzyka chorób związanych z wiekiem, także - mówią autorzy badań. Podobne efekty daje też praktykowanie Tai Chi, które jest aktywnością szczególnie polecaną seniorom, nie wymaga bowiem dużej sprawnosci fizycznej i nie jest inwazyjne.

O badaniach można przeczytać w magazynie Biological Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy