Strona głównaZdrowieStarsi Polacy bez zębów

Starsi Polacy bez zębów

Ponad 40 proc. osób powyżej 65 roku życia boryka się z problemem bezzębności - wynika z badania przeprowadzonego w 2009 roku przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Przyczyną dramatycznie wysokich statystyk jest ograniczona dostępność do nowoczesnych metod leczenia.
Zły stan uzębienia starszych mieszkańców Polski stale wzrasta, w ciągu ostatniej dekady powiększył się o 8,2 proc.

- Przyczyn złego stanu zdrowia jamy ustnej u osób starszych należy upatrywać we wzroście tej części populacji, braku edukacji czy też znikomej dostępności do opieki zdrowotnej w niektórych regionach kraju. Potrzeby leczenia i profilaktyki tej grupy wiekowej nie są zaspokajane w pełni - wyjaśnia prof. Elżbieta Jodkowska.

Problem bezzębności nie dotyczy tylko osób starszych. Jak wynika z badania Uniwersytetu Medycznego, u prawie 4 proc. osób w wieku 35-44 lat zdiagnozowano brak zębów.

Brak zębów powoduje nie tylko trudności z jedzeniem i problemy z wymową, ale również znacząco zwiększa dyskomfort funkcjonowania w życiu społecznym oraz może prowadzić do problemów natury psychologicznej. Bezzębność bywa przyczyną rozmaitych zdrowotnych powikłań – zwłaszcza problemów trawienia.

Bezzębność często wynika z paradontozy, która może być oznaką innych poważnych chorób, takich jak cukrzyca bądź leukemia. Bakterie powodujące paradontozę mogą również powodować choroby serca. U osób bezzębnych nieodpowiednio dobrane protezy mogą prowadzić do ciągłego podrażniania i uszkadzania dziąseł, a w konsekwencji do rozwinięcia się choroby nowotworowej.

Raport o stanie bezzębności Polaków Raport przygotowany w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kierownikiem projektu realizowanego w latach 1998-2009 roku była prof. dr hab. n.med. Elżbieta Jodkowska - konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją, a Koordynatorem programu była prof. dr hab. Maria Wierzbicka. Program Polityki Zdrowotnej finansowany był ze środków Ministerstwa Zdrowia. W 2009 r. badaniem objęto 811 osób w przedziale wiekowym 65-74 lat. W 2008 r. w grupie wiekowej 35-44 lata badanie objęło 833 osoby.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy