Strona głównaZdrowieŚródziemnomorski styl życia to niższe ryzyko śmierci z powodu raka i chorób serca

Śródziemnomorski styl życia to niższe ryzyko śmierci z powodu raka i chorób serca

Ludzie, którzy przestrzegają śródziemnomorskiego stylu życia, mają niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny i z powodu raka, mówią medycy z La Universidad Autónoma de Madrid i Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Śródziemnomorski styl życia to niższe ryzyko śmierci z powodu raka i chorób serca [fot. 4634656 from Pixabay]
Za śródziemnomorski styl życia uznano: dietę bogatą w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste; zdrowe nawyki żywieniowe, takie jak ograniczenie soli i cukrów; a także nawyki sprzyjające odpowiedniemu wypoczynkowi, aktywności fizycznej i socjalizacji. Okazało się, że takie funkcjonowanie oznacza niższe zagrożenie . Co więcej, ci, którzy kładli nacisk na odpoczynek, ćwiczenia i kontakty z przyjaciółmi, mieli też niższe ryzyko zgonu z powodu .

- Badanie sugeruje, że populacje spoza regionu śródziemnomorskiego mogą przyjąć dietę przy użyciu lokalnie dostępnych produktów i przyjąć śródziemnomorski styl życia w ramach ich własnego kontekstu kulturowego - mówi Mercedes Sotos Prieto z La Universidad Autónoma de Madrid. - To pozwoli przenieść stylu życia i jego pozytywny wpływ na zdrowie - dodaje.

Zastosowano wskaźnik śródziemnomorskiego stylu życia (MEDLIFE), oceniając nawyki ponad stu tysięcy ludzi z Anglii, Szkocji i Walii. Osoby w wieku 40-75 lat przekazały informacje na temat swojego stylu życia zgodnie z trzema miarami: „śródziemnomorska żywność" (ilość produktów charakterystycznych dla diety śródziemnomorskiej), „śródziemnomorskie nawyki żywieniowe" (w tym ograniczenie soli i picie zdrowych napojów); oraz „aktywność fizyczna, odpoczynek oraz zwyczaje społeczne i towarzyskie".

Po dziewięciu latach monitorowania uczestników odkryto zależność między przestrzeganiem śródziemnomorskiego stylu życia i niższym ryzykiem przedwczesnego zgonu. Stwierdzono, że uczestnicy z wyższym wskaźnikiem MEDLIFE mieli o 29 proc. niższe prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny i o 28 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu raka w porównaniu z pozostałymi. Przestrzeganie każdej kategorii MEDLIFE przekładało się na to obniżone zagrożenie. Jeśli chodzi zaś o kategorię „aktywność fizyczna, odpoczynek oraz nawyki społeczne i towarzystwo", była najsilniej związana nie tylko z podanym wyżej niższym zagrożeniem, ale dodatkowo oznaczała osłabienie ryzyka śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy