Strona głównaZdrowieSprawność fizyczna chroni przed śmiercią z powodu chorób serca i nowotworu

Sprawność fizyczna chroni przed śmiercią z powodu chorób serca i nowotworu

Wymagające większego wysiłku treningi mogą być zbawienne dla naszegio zdrowia. Nowe badania dowodzą, że dzięki takim ćwiczeniom można uchronić się przed śmiercią z powodu chorób serca i nowotworów.
Sprawność fizyczna chroni przed śmiercią z powodu chorób serca i nowotworu [fot. skeeze z Pixabay]
Nie można liczyć na zdrowe starzenie sie bez wysiłku fizycznego. Teraz się okazuje, że im lepsze możliwości fizyczne, tym większe ma się szanse na .

W niemal pięcioletnich badaniach wzięło udział prawie 5 tysięcy kobiet w średnim wieku 64 lata, które zostały poddane testom echokardiograficznym na bieżni ze względu na podejrzenie lub obecność .

Medycy z Universidade da Coruña odkryli, że wysoka wydolność wysiłkowa miała znaczący związek z niższym ryzykiem zgonu podczas kilkuletniego okresu trwania badań. Takie wyniki pozostały w mocy po uwzględnieniu innych czynników wpływających na to prawdopodobieństwo.

Jak obliczono, roczny wskaźnik zgonów z powodu raka był dwukrotnie wyższy wśród kobiet ze słabą wydolnością wysiłkową niż u uczestniczek o wysokim jej pomiarze. Jednocześnie roczny wskaźnik zgonów z innych przyczyn był ponad czterokrotnie wyższy wśród pań ze słabymi wynikami wydolności w porównaniu do kobiet o wysokiej .

„Wyniki były takie same dla kobiet w wieku powyżej i poniżej 60 lat, chociaż grupa poniżej pięćdziesiątki była niewielka", powiedział dr Jesus Peteiro autor badania ze szpitala uniwersyteckiego w A Coruña. „Ćwicz tyle, ile się da. Wysoka sprawność chroni przed śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny", dodał dr Peteiro.

Ponadto u kobiet ćwiczących na bieżni przeprowadzono badanie serca, aby ocenić czynności tego narządu. Uczestniczki ze słabą czynnością serca częściej umierały na podczas trwania badań. Jednocześnie ten konkretny wskaźnik serca podczas ćwiczeń nie miał wpływu na poziom ryzyka śmierci z powodu raka lub z innych przyczyn.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć