Strona głównaZdrowieŚpiący/a nie jesteś sobą. Niedobór snu zabiera optymizm

Śpiący/a nie jesteś sobą. Niedobór snu zabiera optymizm

Coraz więcej ludzi nie sypia dostatecznie długo, a coraz więcej dowodów wskazuje, że odbija się to nie tylko na ich zdrowiu fizycznym w postaci chorób serca, cukrzycy, udaru i/lub innych schorzeń, ale także szkodzi zdrowiu psychicznemu.
Śpiący/a nie jesteś sobą. Niedobór snu zabiera optymizm [fot. Elena from Pixabay]
Testy pokazują, że osoby pozbawione tracą część swojej zdolności do bycia pozytywnie nastawionymi ludźmi. Tymczasem niezdolność do optymistycznych myśli to poważny objaw depresji, ostrzegają eksperci.

- Ogólnie rzecz biorąc, mamy tendencję do zauważania pozytywnych bodźców w naszym otoczeniu. Zwykle skłaniamy się do koncentracji na pozytywnych rzeczach bardziej niż na czymkolwiek innym, ale teraz widać, że niedobory snu mogą odwrócić to nastawienie - mówi psycholog Ivan Vargas.

W ramach testów część spośród kilkudziesięciu osób nie spała przez 28 kolejnych godzin, a część spała osiem godzin. Wszyscy zostali poddani testom komputerowym mierzącym ich dokładność i czas reakcji w identyfikowaniu szczęśliwych, smutnych i neutralnych twarzy. To pozwoliło ocenić, jak zwracają uwagę na przyjemne lub przykre dane.

Zespół odkrył, że osoby poważnie pozbawione snu rzadziej skupiały się na szczęśliwych twarzach. Niekoniecznie koncentrowali się bardziej na negatywnych, ale rzadziej interesowały ich te pozytywne.

Istnieje wiele objawów depresji - w tym uczucie i brak zdolności cieszenia się rzeczami, którymi kiedyś dana osoba się radowała. Kiepski sen wiąże się ze szczególnie poważnymi objawami .

- Depresję zazwyczaj charakteryzuje się tendencją do myślenia i odczuwania w sposób bardziej negatywny, a ponadto nierzadko towarzyszy jej słabsze samopoczucie i zaburzona zdolnością do odczuwania szczęścia. Podobnie, jeśli nie sypiasz dobrze, zmniejsza to twoją zdolność skupiania się na pozytywnych rzeczach, co z czasem może zwiększać ryzyko depresji - wyjaśnia Vargas.

Co ciekawe, odkryto, że osoby, u których w przeszłości występowały objawy , były mniej wrażliwe na skutki utraty snu. Według ekspertów może to wynikać z tego, że ludzie, którzy kiedyś już zmagali się z bezsennością, mają większe doświadczenie w sytuacjach niedoboru snu i opracowali metody radzenia sobie, które pozwalają osłabiać skutki niedoboru odpoczynku.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy