Strona głównaZdrowieSól a nadciśnienie - jak chronić zdrowie

Sól a nadciśnienie - jak chronić zdrowie

Sól jest integralnym skladnikiem codziennego menu. Trudno sobie wyobrazić przygotowanie rozmaitych potraw bez tej podstawowej przyprawy. Nieposolone gotowane ziemniaki lub tuńczyk są dla wielu nie do przełknięcia. Zresztą ilość dań, których smak ceni się także dzięki doprawieniu ich solą, jest ogromna. W efekcie przyjmujemy znaczne ilości chlorku sodu, co ma negatywny wpływ na zdrowie.
Sól a nadciśnienie - jak chronić zdrowie W dawnych czasach sól postrzegano jak element luksusu i używali jej tylko możni. Dziś to tani i łatwo dostępny składnik, który dodaje smaku wielu potrawom. Jakkolwiek sól pełni ważną rolę fizjologiczną w organizmie i reguluje homeostazę, jej nadmiar może wywołać lub zintensyfikować rozwój wielu chorób, m. in. nadciśnienia, niewydolności serca, chorób nerek.

Ani więc niedostateczna ilość soli, ani jej nadmiar nie służy zdrowiu. Obecnie jednak pierwsza z wymienionych sytuacji ma miejsce znacznie rzadziej niż druga, bowiem sól w wysokich dawkach znajduje się w wielu wysoko przetworzonych produktach, których na sklepowych półkach jest coraz więcej.

Chorzy na nadciśnienie, niewydolność serca i choroby nerek powinni skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia prawidłowej dawki soli, ponieważ może się ona różnić w zależności od przebywanej choroby i zażywanych medykamentów.

Sól cichym zabójcą


Z analiz opublikowanych w magazynie „Lancet" przez uczonych z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine w Nowym Orleanie wynika, że problem nadciśnienia rośnie. Szacuje się, że do 2025 roku niemal jedna na trzy osoby w wieku powyżej 20 lat będzie zmagało się z nadciśnieniem.

Z badań wynika, że w 2000 roku nadciśnienie miało 26,4% światowej populacji. Ogólnie rzecz ujmując wśród osób młodych i w średnim wieku częściej z opisywaną dolegliwością zmagają się mężczyźni, wśród osób starszych (powyżej 60 roku życia) na nadciśnienie częściej chorują kobiety. Na podstawie danych sprzed dekady uczeni oszacowali, że do 2025 roku liczba pacjentów z nadciśnieniem wzrośnie o około 60%, to oznacza, że dolegliwość będzie dotyczyła 29,2% światowej populacji.Nadciśnienie tętnicze jest cichym zabójcą, ponieważ stanowi czynnik ryzyka dla prawie wszystkich chorób układu krążenia. Może być przyczyną niewydolności serca, przyspiesza rozwój miażdżycy, co z kolei może spowodować atak serca, a także wzmaga zagrożenie udarem.

Co robić, by zmniejszyć ryzyko

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą wynikającą ze stylu życia i najczęściej można jej zapobiec zmieniając sposób postępowania - m. in. zmieniając dietę i podejmując aktywność fizyczną.
Dieta o niskiej zawartości soli może obniżać ciśnienie krwi nawet o 10mmHg, co jest podobne do efektu, które można osiągnąć dzięki zażywaniu medykamentów na obniżenie ciśnienia. Jak uważają uczeni, obecnie zbyt często polega się na farmaceutykach, a nie docenia się skuteczności przestrzegania podstawowych zasad zdrowego stylu życia.

Poniższe zmiany w stylu życia w dużym stopniu pomogą zapobiec nadciśnieniu tętniczemu lub kontrolować je:

• rzucenie palenia
• stosowanie zdrowej i zrównoważonej diety
• kontrolowanie zawartości soli w swoim menu
• ograniczenie ilości spożywanego alkoholu i napojów z kofeiną
• zredukowanie stresu poprzez stosowanie praktyk relaksacyjnych

Zalecane dawki

Ogólnie rzecz ujmując osobom z normalnym ciśnieniem krwi poleca się dzienną dawkę soli na poziomie do 2300 miligramów, zaś tym, którzy mają wysokie ciśnienie krwi rekomenduje się nie przekraczanie 1500 miligramów soli dziennie.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:13:05, 01-08-2011 Michał Budasz

    Bardzo ciekawe uwagi. Dodałbym do tego tylko jedną rzecz, należy kontrolować poziom witaminy E. Jak podają naukowcy osoby z optymalnym poziomem witaminy E zdecydowanie mniej chorują na choroby układu krążenia.
    Michał Budasz www.biznesmbudasz.cba.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy