Strona głównaZdrowieSmutek wywołuje stan zapalny i różne choroby

Smutek wywołuje stan zapalny i różne choroby

Uczucie smutku może zmienić poziom substancji związanych ze stresem i zwiększyć poziom stanów zapalnych, co z kolei oznacza zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu i zespołu metabolicznego.
Smutek wywołuje stan zapalny i różne choroby
Od jakiegoś czasu wiadomo już, że poważna depresja może być czynnikiem przyczyniającym się do innych chorób, nie było jednak jasne, dlaczego tak się dzieje. Okazuje się, że gdy człowiek jest pod wpływem stresu, uwalniane są neurotransmitery mózgowe zwane opioidami, aby zmniejszyć oddziaływanie . Kiedy jednak ten mechanizm jest rozregulowany, neuroprzekaźniki opioidowe mogą mieć negatywny wpływ na organizm, zwiększając ryzyko rozwoju różnych chorób.
Zapalne cytokiny zwany interleukinami-18 (IL-18) mają związek z , a ich zwiększony poziom odnotowuje się u osób z depresją.

Medycy z Uniwersytetu Teksasu poddali osoby z depresją i bez niej badaniom pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). U pacjentów z depresją odnotowano większą aktywność opioidową (i wyższe stężenie IL-18 we krwi) niż u osób zdrowych.

Kiedy uczestników poproszono o myślenie o czymś neutralnym, działanie opioidów słabło, podobnie jak ilość IL-18. Kiedy z kolei badani koncentrowali się na smutku, którego doświadczyli w związku z jakimś przykrym wydarzeniem, odnotowano zwiększone ilości opioidów uwolnionych w mózgu i wzrost ten był proporcjonalny do podwyższonego stężenia IL-18 we krwi. Takie efekty zaobserwowano podczas smutku w obu grupach, ale były istotnie silniejsze u osób z poważną .
Wywołanie neutralnego stanu emocjonalnego poprawiło nastrój i obniżyło IL-18. Gdybyśmy mogli zastosować psychoterapię dla polepszenia nastroju u osób z depresją, potencjalnie moglibyśmy znormalizować poziom IL-18, a w dłuższej perspektywie zmniejszyć ryzyko różnych chorób - uważa prof. Alan Prossin, współautor badań.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy