Strona głównaZdrowieSłuchanie ulubionej muzyki poprawia osłabione zdolności poznawcze

Słuchanie ulubionej muzyki poprawia osłabione zdolności poznawcze

Muzyka o istotnym znaczeniu autobiograficznym - to znaczy taka, która ma dla danej osoby szczególne znaczenie, jak piosenka, do której ktoś tańczył na weselu - stymuluje połączenia neuronowe w sposób, który pomaga utrzymać wyższy poziom funkcjonowania poznawczego.
Słuchanie ulubionej muzyki poprawia osłabione zdolności poznawcze [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Odkryto, że dzięki słuchaniu określonej nastąpiły zmiany strukturalne i funkcjonalne w ścieżkach nerwowych uczestników badania, szczególnie w korze przedczołowej - ośrodku, w którym zachodzą głębokie procesy poznawcze.

Dzięki muzyce o wyraźnym charakterze autobiograficznym mózgi pacjentów we wczesnym stadium osłabienia funkcji poznawczych aktywowały odrębną sieć neuronową składającą się z różnych obszarów mózgu. Zaobserwowano także różnice w połączeniach mózgu i istocie białej.

- Działania oparte na muzyce mogą być opłacalną i łatwo dostępną interwencją dla osób we wczesnym stadium osłabienia - mówi dr Corinne Fischer z St. Michael's Hospital of Unity Health w Toronto.

- Obecne metody leczenia choroby Alzheimera przyniosły dotychczas ograniczone korzyści. Jakkolwiek dla potwierdzenia korzyści klinicznych potrzebne są większe badania, nasze odkrycia pokazują, że zindywidualizowane podejście do słuchania muzyki może być korzystne i mieć trwały wpływ na mózg - zauważa dr Michael Thaut, współautor badań.

Kilkanaście osób - niektóre były muzykami, inni nie - przez godzinę dziennie przez trzy tygodnie słuchało wybranej playlisty zawierającej od dawna znaną im .

Uczestnicy przeszli badania rezonansem magnetycznym MRI przed i po okresie słuchania, aby określić zmiany w funkcjonowaniu i strukturze mózgu. Podczas tych badań słuchali klipów zarówno z dawno znaną, jak i nowo skomponowaną muzyką. Nowa muzyka, usłyszana na godzinę przed skanowaniem mózgów, miała podobny styl, ale nie miała żadnego osobistego znaczenia.

Kiedy uczestnicy słuchali nowych utworów, aktywność mózgu zachodziła głównie w korze słuchowej, skupionej na doświadczeniu słuchowym. Jednakże, gdy seniorzy słuchali od dawna znanej muzyki, nastąpiła znacząca aktywacja w głębokiej sieci kory przedczołowej, co wyraźnie wskazywało na zaangażowanie poznawcze.

Wykazano także silną aktywność w podkorowych obszarach mózgu, czyli starszych obszarach w minimalnym stopniu dotkniętych patologią choroby Alzheimera.

Powtarzający się kontakt z muzyką związaną z osobistymi doświadczeniami poprawił zdolności poznawcze u wszystkich uczestników, niezależnie czy byli zawodowymi muzykami, czy też nie.

- Bez względu na to, czy jesteś muzykiem, czy nigdy nie grałeś/aś na instrumencie, muzyka jest kluczem dostępu do twojej pamięci, kory przedczołowej. To proste - słuchaj muzyki, którą kochasz przez całe życie: twoje ulubione piosenki, te utwory, które mają dla Ciebie szczególne znaczenie, a sprawisz, że stanie się to twoją umysłową siłownią - radzi dr Thaut.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy