Strona głównaZdrowieSatysfakcja z życia oznacza lepsze zdrowie

Satysfakcja z życia oznacza lepsze zdrowie

Im wyższa satysfakcja z życia tym lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne, mówią uczeni z Univeristy of British Columbia (UBC).
Satysfakcja z życia oznacza lepsze zdrowie
Badanie wykazało, że wyższa satysfakcja z życia jest związana z 21 dobrymi wynikami w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia, w tym oznaczała:
  • 26 proc. niższe ryzyko śmierci
  • 46 proc. niższe ryzyko depresji
  • 25 proc. niższe ryzyko ograniczeń w funkcjonowaniu fizycznym
  • 12 proc. niższe ryzyko
  • 14 proc. niższe ryzyko wystąpienia problemów ze snem

Ponadto osoby zadowolone z życia cechowały się o 9 proc. wyższym prawdopodobieństwem częstej aktywności fizycznej. U ludzi szczęśliwych odnotowano też lepsze samopoczucie psychiczne na podstawie kilku wskaźników, w tym: wyższe pozytywne nastawienie, , cel życiowy. Niższe zaś były: poczucie beznadziejności, sposobu postrzegania rzeczywistości i samotności.

- to ocena własnego życia przez daną osobę na podstawie czynników, które uznaje za najbardziej istotne. Chociaż życiowa satysfakcja jest kształtowana przez genetykę, czynniki społeczne i zmieniające się okoliczności życiowe, można ją również poprawić zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym w wymiarze krajowym - wyjaśnia dr Eric Kim z UBC.

Dr Kim dodaje, że w ostatnich latach organizacje międzyrządowe, takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Światowa Organizacja Zdrowia, skłaniały kraje do stosowania wskaźników dobrostanu, poza tradycyjnymi wskaźnikami ekonomicznymi, takimi jak PKB, przy podejmowaniu decyzji politycznych.

Naukowcy postanowili wziąć pod uwagę czteroletni okres, ponieważ istnieją dowody wskazujące, że zmieniający się poziom zadowolenia z życia jest ważnym wyznacznikiem zachowań wyborczych. Ponadto w wielu krajach cykle wyborcze odbywają się mniej więcej co cztery lata. - W interesie kampanii wyborczych i osób ubiegających się o reelekcję jest zastanowienie się, w jaki sposób można poprawić satysfakcję z życia - mówi dr Kim. - Co jednak ważniejsze, zrozumienie, jaki wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie może mieć zadowolenie z życia dla populacji w okresie czterech lat, ma kluczowe znaczenie dla oceny i właśnie na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć - dodaje dr Kim.

- Nasze społeczeństwa obecnie zatrzymują się i ponownie oceniają priorytety w świetle szeroko zmian spowodowanych przez COVID-19, więc teraz nasi decydenci mają rzadką i doskonałą okazję do dążenia do dobrobytu dla wszystkich w świecie po pandemii - uważa dr Kim.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy