Strona głównaZdrowiePsychika Polaków jest zagrożona?

Psychika Polaków jest zagrożona?

„Ponad połowa społeczeństwa bezrobocie oraz problemy rodzinne uważa za czynniki, które zagrażać mogą zdrowiu psychicznemu”, mówi doc. Joanna Meder, ekspert programu „Odnaleźć siebie” „Badania pokazują, że rodzina i praca są dla Polaków wartościami, których naruszenie doprowadzić może do poważnego kryzysu emocjonalnego”, dodaje doc. Meder.
72% naszych rodaków uważa, że warunki życia w Polsce szkodliwe wpływają na psychikę. 62% badanych za największe zagrożenie dla zdrowia psychicznego uznaje bezrobocie. Na drugim miejscu znajdują się kłopoty rodzinne, które wywołują negatywne emocje wśród 52% Polaków.

Utrata pracy rodzi strach i niepewność. Pojawia się napięcie, które negatywnie wpływa na psychikę. Osoby bezrobotne mają kłopoty ze snem, słaby bądź nadmierny apetyt. Brak aktywności zawodowej obniża ich samoocenę oraz pewność siebie. Dlatego też, jak najszybciej należy poszukiwać nowej pracy. Samo działanie pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, ponieważ rodzi perspektywę zmiany na lepsze. Wizja powodzenia dodaje siły w dążeniu do celu. „Warto nauczyć się przyjmować niepowodzenia jako lekcję. Podejście do problemu z dystansem znacznie ułatwia jego rozwiązanie”, twierdzą organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie”.

Relacje rodzinne to drugi czynnik mocno wpływający na zdrowie psychiczne. Dzięki obecności najbliższych zapominamy o problemach dnia codziennego, kompleksach i niepowodzeniach. Osoba, która dotychczas funkcjonowała w silnych relacjach rodzinnych, może utracić poczucie bezpieczeństwa. Brak wsparcia ze strony bliskich powoduje osamotnienie i poczucie odrzucenia. U dzieci, które wychowują się w atmosferze kłótni i niezrozumienia, mogą pojawić się stany lękowe. Podobnie jest w małżeństwach, które przechodzą poważny kryzys. Nawet po zażegnaniu sporu zraniona strona, może nie odzyskać zaufania do partnera. Eksperci radzą: „Spokojna rozmowa, bez wzajemnych oskarżeń oraz rozpamiętywania błędów, pomoże w dojściu do porozumienia. Należy pamiętać, że walczymy z problemem a nie z sobą. Nie jesteśmy przeciwnikami a sojusznikami”.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy