Strona głównaZdrowiePrzewlekły ból często współwystępuje z zaburzeniami lękowymi

Przewlekły ból często współwystępuje z zaburzeniami lękowymi

Przewlekły ból i lęk lub depresja często współwystępują, co skutkuje wieloma ograniczeniami w życiu codziennym.
Przewlekły ból często współwystępuje z zaburzeniami lękowymi [fot. YANETH LOTERO from Pixabay]
Wcześniejsze badania wykazały, że przewlekły ból wraz z objawami lub są ze sobą biologicznie powiązane. Teraz sprawdzono, na ile często przewlekły ból współwystępuje z objawami lękowymi lub depresyjnymi. Miliony ludzi mogą doświadczać symptomów, które mogą ograniczać ich zdolność do pracy, wykonywania codziennych zadań i utrzymywania kontaktów towarzyskich.

Przeanalizowano dane niemal 32 tysięcy osób. Okazało się, że ludzie cierpiący na ból przewlekły około pięć razy częściej zgłaszali objawy lęku lub depresji w porównaniu z tymi, którzy byli wolni takiego .

Ponadto skutki współwystępujących objawów lęku lub depresji oraz przewlekłego bólu negatywnie wpływały na codzienne czynności w większym stopniu niż każdy z tych stanów osobno. Niemal 70 proc. osób ze współwystępującymi objawami zgłaszało ograniczenia w pracy, ponad 55 proc. mówiło, że ma trudności w uczestniczeniu w aktywnościach społecznych, a prawie 44 proc. częściej zmagało się z trudnościami w samodzielnym załatwianiu spraw.

- Byłam zaskoczona nasileniem ograniczeń funkcjonalnych. We wszystkich jej obszarach zaobserwowaliśmy ogromny wzrost liczby osób cierpiących na obie choroby. Są to ludzie obarczeni wysokim ryzykiem problemów funkcjonalnych, które zaburzą - mówi dr Jennifer S. De La Rosa z New University of Arizona.

- Kiedy ktoś doświadcza zarówno przewlekłego bólu, jak i objawów lęku lub depresji, uzyskanie pozytywnych wyników zdrowotnych może stać się większym wyzwaniem. Trzeba podjąć kroki na rzecz znalezienia nowych sposobów leczenia bólu przewlekłego - mówi dr Todd Vanderah z College of Medicine w Tucson.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy