Strona głównaZdrowieProblemy ze snem nasilają bóle

Problemy ze snem nasilają bóle

Sen, który nie oznacza regeneracji, jest najsilniejszym, niezależnym wskaźnikiem rozległego bólu u osób w wieku powyżej 50 lat.
Problemy ze snem nasilają bóle [fot. Bella H. from Pixabay]
Nie tylko problemy ze snem, ale też , zaburzenia pamięci i zły stan zdrowia fizycznego u osób starszych mogą także zwiększać ryzyko rozwoju rozległego .

Ból mięśni, kości i nerwów jest częstszy wraz z wiekiem i nawet 80 proc. osób w wieku powyżej 65 lat codziennie zmaga się z jakimiś bólowymi dolegliwościami. Statystyki pokazały, że ból dotykający wiele obszarów ciała - co jest cechą charakterystyczną fibromialgii - dotyka 15 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn w wieku powyżej 50 lat.

Jak pokazują nowe badania, lęk, jakość życia związana ze zdrowiem fizycznym, problemy poznawcze i kiepski sen miały związek ze zwiększonym ryzykiem rozległego rozwoju bólu. Co ciekawe, starszy wiek wiązał się ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa rozwoju rozległych dolegliwości bólowych.

Sen odgrywa ważną rolę w zdrowiu człowieka. Odpowiedni odpoczynek w nocy umożliwia organizmowi regenerację i pozwala dobrze funkcjonować w kolejnym dniu. Niewystarczający sen zaś lub niska jego jakość mogą być spowodowane różnymi czynnikami zdrowotnymi i pogłębiać problemy ze zdrowiem, w tym .
dotyka aż 35-40 proc. populacji, co ma negatywny wpływ zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny ludzi zmagających się z tym zaburzeniem. Obturacyjny bezdech senny dotyka około 4 proc. dorosłej populacji. Zaś zespół niespokojnych nóg występuje u 3-10 proc. populacji.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy