Strona głównaZdrowiePost przerywany - czy może przedłużyć życie ludzi?

Post przerywany - czy może przedłużyć życie ludzi?

Celebryci zapewniają, że post przerywany w różnej formie to świetna metoda utraty na wadze. Taki sposób odżywiania się jest obecnie po prostu modny, ale także nauka potwierdza, że poszczenie dwa dni w tygodniu lub ograniczanie spożywania jedzenia do ośmiogodzinnego okna każdego dnia prowadzi do utraty wagi.
Post przerywany - czy może przedłużyć życie ludzi? [fot. FHD511 Ksa511 from Pixabay]
A naukowcy odkryli, że post przerywany daje jeszcze więcej korzyści zdrowotnych, które nie są związane z wagą: badania na myszach i innych zwierzętach pokazują, że zwiększa .

Jest pewien „haczyk" w przypadku tych, którzy chcą zastosować , aby spowolnić proces starzenia: we współczesnych społeczeństwach ludzie są przyzwyczajeni do co najmniej trzech posiłków dziennie, a okresowy post jest trudny. W każdym razie kolejne badania na muszkach owocowych przeprowadzone przez naukowców z Columbia University sugerują, że taki sposób odżywiania się może być bardzo korzystny. Testy pokazały, w jaki sposób post przerywany działa wewnątrz komórek, spowalniając proces owadów.

Spożywanie posiłków i powstrzymywanie się od nich w ograniczonym czasie reguluje sposób jedzenia temporalnie, ale nie wpływa na ogólną ilość kalorii. Co ciekawe, ograniczenia dietetyczne, które również okazały się mieć wpływ na długowieczność, mają związek ze zmniejszeniem ilości dostarczanych kalorii.
Muszki owocówki mają podobne do ludzi zegary biologiczne, pozostają aktywne w ciągu dnia i śpią w nocy, a także współdzielą około 70 proc. ludzkich genów związanych z chorobami. Muszki są doskonałym modelem badania starzenia się, ponieważ proces ten zachodzi w podobny sposób u nich i u nas, jednak owady te żyją tylko przez dwa miesiące, stąd eksperymenty dotyczące starzenia się z wykorzystaniem tych owadów są łatwiejsze do wykonania.

Muszki podzielono na cztery grupy, jedna miała stały, nieograniczony dostęp do jedzenia, druga mogła jeść przez 12 godzin w ciągu dnia, trzecią zmuszano do 24-godzinnego postu po 24-godzinnym okresie ograniczonych możliwości uzyskania jedzenia, czwarta wreszcie mogła jeść dowoli przez 24 godziny po 20-godzinnym poście.

Jedynie w tej ostatniej grupie odnotowano wydłużenie życia - o 18 proc. w przypadku samic i 13 proc. w przypadku samców. 20-godzinny czas postu był tu kluczowy: długość życia wzrosła tylko w przypadku muszek, które pościły w nocy i przerywano u nich post w porze obiadu. Długość życia owadów, które nie mogły jeść przez cały dzień i były karmione tylko w nocy, nie uległa zmianie.

Rola pór jedzenia była najistotniejsza. Odkryto, że proces oczyszczania komórek rozpoczyna się po poście, ale tylko wtedy, gdy powstrzymywanie się od jedzenia ma miejsce w nocy. Wówczas autofagia (z greckiego: samozjadanie), była najskuteczniejsza, a proces ten - jak już dobrze wiadomo biologom - spowalnia starzenie się poprzez oczyszczanie i pozbywanie się uszkodzonych elementów komórki.
20-godzinny post, którego najdłuższa część przypadała na noc, nie tylko wydłużył czas życia muszek, ale także okres, w którym cieszyły się dobrym zdrowiem, poprawiając funkcję mięśni i neuronów, zmniejszając nagromadzanie się szkodliwych białek i opóźniając wystąpienie markerów starzenia w mięśniach i tkankach jelit.

Jak ma się to do ludzi? Nasze komórki wykorzystują te same procesy oczyszczania się, więc odkrycia wskazują, że zmiany behawioralne lub leki stymulujące ten mechanizm mogą przydać ludziom podobnych korzyści zdrowotnych, opóźniając choroby związane z wiekiem i wydłużając życie.

- Każdy rodzaj ograniczania jedzenia jest trudny. Wymaga to dużej dyscypliny, a większość badań dotyczących postu przerywanego u ludzi opiera się na działaniach, które mają go uczynić bardziej znośnym. O wiele łatwiej byłoby uzyskać te same korzyści zdrowotne, gdybyśmy mogli poprawić autofagię farmakologicznie, szczególnie w nocy - wyjaśnia Matt Ulgherait, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy