Strona głównaZdrowiePo Świętach znacznie wzrasta cholesterol

Po Świętach znacznie wzrasta cholesterol

Duże ilości świątecznego jedzenia podnoszą poziom cholesterolu. Duńskie badania pokazały, że tuż po przerwie świątecznej ilość cholesterolu jest średnio o 20 proc. wyższa niż latem.
Po Świętach znacznie wzrasta cholesterol [fot. vivienviv0 from Pixabay]
Wszystkie pełne masła i śmietany świąteczne dania mogą podnieść poziom bardziej niż zakładano do tej pory. W badaniu z udziałem 25 tysięcy osób ustalono, że ilość cholesterolu w organizmie po okresie bożonarodzeniowym jest o 20 proc. wyższa niż latem.

- Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że tłuste jedzenie, które serwujemy podczas , ma wpływ na wskaźniki cholesterolu. To, że tak wiele osób cechuje się wysokim poziomem cholesterolu zaraz po Świętach, jest bardzo zaskakujące - mówi dr Anne Langsted z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Dziewięcioro na dziesięcioro uczestników odznaczało się podwyższonym cholesterolem po Bożym Narodzeniu. Ci, którzy już wcześniej doświadczają hipercholesterolemii, powinni być jeszcze bardziej wyczuleni na to, co jedzą w świątecznym czasie, ostrzegają medycy.

- Jeśli pomiary są wysokie zaraz po Bożym Narodzeniu, warto rozważyć wykonanie kolejnego testu nieco później w danym roku - mówi dr Signe Vedel-Krogh, współautorka badań.

Hipercholesterolemia oznacza zwężenie i niższą przepustowość tętnic, co przekłada się na zwiększone zagrożenie i udarem mózgu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć