Strona głównaZdrowiePistacje pomagają kontrolować poziom cukru we krwi

Pistacje pomagają kontrolować poziom cukru we krwi

Spożywanie orzechów pistacjowych reguluje poziom cukru we krwi u osób z zespołem metabolicznym - potwierdziło pierwsze tego typu badanie przeprowadzone przez ekspertów University of Toronto, zaprezentowane w kwietniu br. podczas konferencji Experimental Biology w Waszyngtonie.
Pistacje pomagają kontrolować poziom cukru we krwi Badanie amerykańskich naukowców jest pierwszym tego typu studium, przeprowadzonym na pacjentach ze stwierdzonym zespołem metabolicznym. Potwierdza ono korzystny wpływ pistacji na zdrowie człowieka oraz profilaktykę chorób serca i naczyń krwionośnych.

Zespół metaboliczny, nazywany również „epidemią XXI wieku", należy do jednych z najbardziej powszechnych schorzeń dotykających ludzi na całym świecie. Według różnych szacunków, w Polsce problem ten dotyczy co piątego mieszkańca. Za zespół metaboliczny uznaje się schorzenie, w którym występują trzy główne elementy: podwyższone ciśnienie krwi, powiększony obwód talii lub nadwaga, niski poziom „dobrego" cholesterolu HDL, podwyższony poziom trójglicerydów we krwi.

- Osoby cierpiące na zespół metaboliczny z reguły mają podwyższony poziom glukozy we krwi lub są insulinoodporni, co często prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób serca - skomentował doktor Cyril Kendall, autor badania i lider zespołu naukowców z University of Toronto - Pistacje mogą redukować ryzyko wystąpienia tych schorzeń, poprzez ograniczanie poziomu glukozy we krwi po spożyciu posiłków bogatych w węglowodany.

Inne badanie, przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Penn State University dowiodło, że spożywanie pistacji może być także pomocne w obniżaniu poziomu nieprawidłowych cząsteczek LDL (zwanych małymi gęstymi LDL), jak również utlenionego LDL oraz całościowego poziomu cholesterolu.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy