Strona głównaZdrowieOrzechy włoskie poprawiają mikrobiom

Orzechy włoskie poprawiają mikrobiom

Orzechy włoskie mogą być nie tylko smaczną przekąską, ale także sprzyjają rozwojowi bakterii korzystnych dla jelit.
Orzechy włoskie poprawiają mikrobiom [fot. Christoph Schütz from Pixabay]
Codzienne jedzenie orzechów włoskich w ramach zdrowej diety wiązało się ze wzrostem liczby niektórych bakterii, które mogą pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia.

Co więcej, zmiany w po wpływem tych orzechów były powiązane z osłabieniem niektórych czynników ryzyka chorób serca.

- Zastąpienie zwykłej przekąski - zwłaszcza niezdrowej - orzechami włoskimi to niewielka zmiana, którą możesz wprowadzić, aby poprawić swoją dietę - mówi prof. Kristina Petersen z Penn State.

Taka niewielka zmiana w diecie korzystnie wpływa na zdrowie. Jedzenie od 60 do 90 gramów orzechów włoskich dziennie może być skutecznym sposobem na poprawę zdrowia jelit i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Już wcześniej odkryto, że orzechy włoskie w połączeniu z dietą ubogą w tłuszcze nasycone mogą przydać korzyści zdrowotnych dla serca. Przykładowo, ich obecność w codziennym jadłospisie obniżyła poziom i ciśnienie krwi.

Wykazano też, że zmiany we florze bakteryjnej przewodu pokarmowego mogą odpowiadać za pozytywne działanie orzechów włoskich na układ sercowo-naczyniowy.

W testach wzięło udział kilkadziesiąt osób z nadwagą lub otyłością w wieku 30 - 65 lat. Przed rozpoczęciem badania uczestnicy przez dwa tygodnie stosowali przeciętną amerykańską dietę.

Po tej diecie „wstępnej" uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednego z trzech jadłospisów, z których każdy zawierał mniej tłuszczów nasyconych niż dieta wyjściowa, przy czym jeden zawierał orzechy włoskie, a dwa pozostałe inne źródła kwasu alfa-linolenowego (ALA) i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

- Dieta z orzechami wzbogaciła wiele bakterii jelitowych, które wcześniej kojarzono z korzyściami zdrowotnymi - wyjaśnia prof. Petersen.

- Jednym z nich jest Roseburia, którą wiąże się z ochroną błony śluzowej jelit. Zaobserwowaliśmy także większe ilości Eubacteria eligens i Butyricicoccus - dodaje.

Odkryto również, że po diecie opartej na istniał znaczący związek między zmianami we florze bakteryjnej jelit i osłabionymi czynnikami ryzyka .

Eubacterium eligens było odwrotnie powiązane ze zmianami kilku różnych parametrów ciśnienia krwi, co sugeruje, że większa ilość tych bakterii przekładała się na silniejsze osłabienie czynników ryzyka chorób serca.

Ponadto większa liczba Lachnospiraceae była powiązana ze znaczniejszym obniżeniem ciśnienia krwi, cholesterolu całkowitego i cholesterolu nie-HDL.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy