Strona głównaZdrowieOgranicz sól, z dużym prawdopodobieństwem obniżysz nadciśnienie

Ogranicz sól, z dużym prawdopodobieństwem obniżysz nadciśnienie

Dzięki ograniczeniu ilości sodu w diecie niemal każdy może obniżyć ciśnienie krwi, nawet osoby przyjmujące w tym celu leki.
Ogranicz sól, z dużym prawdopodobieństwem obniżysz nadciśnienie [fot. Bruno Glätsch z Pixabay]
- Osoby w średnim i starszym wieku zmniejszyły spożycie soli o około jedną łyżeczkę dziennie w porównaniu ze swoją zwykłą dietą. W efekcie skurczowe ciśnienie krwi spadło o około 6 milimetrów słupa rtęci (mm Hg), co jest porównywalne z efektem wywoływanym przez powszechnie stosowany lek pierwszego rzutu na nadciśnienie - mówi dr Deepak Gupta z Centrum Medycznego Uniwersytetu Vanderbilt.

- Odkryliśmy, że 70-75 proc. wszystkich ludzi, niezależnie od tego, czy przyjmują już leki na ciśnienie krwi, czy nie, z dużym prawdopodobieństwem obniży u siebie poziom ciśnienia krwi, jeśli zmniejszy dawkę sodu w swojej diecie - dodaje prof. Norrina Allen, współautorka z Northwestern University Feinberg School of Medicine.

- Wcześniej nie wiedzieliśmy, czy osoby już przyjmujące leki na ciśnienie krwi mogą intensywniej obniżyć ciśnienie krwi poprzez ograniczenie - zauważa prof. Allen. Zalecana dzienna dawka tego pierwiastka powinna wynosić poniżej 1500 miligramów, ale w ramach testów chciano obniżyć ją jeszcze bardziej.

Nadciśnienie jest główną przyczyną wielu chorób układu krążenia i śmierci na świecie. - Nadciśnienie krwi może prowadzić do , i udarów mózgu, ponieważ wywiera dodatkowy nacisk na tętnice. Wpływa na zdolność serca do efektywnej pracy i pompowania krwi - wyjaśnia prof. Allen.

Część osób w wieku 50 - 70 lat stosowała dietę wysokosodową (2200 mg dziennie oprócz zwykłej diety), część niskosodową (łącznie 500 mg na osobę dziennie) przez tydzień, po czym każda grupa zmieniła dietę na kolejny tydzień.

Skurczowe ciśnienie krwi uległo istotnemu średniemu obniżeniu o 7-8 mm Hg w przypadku stosowania diety niskosodowej w porównaniu z dietą wysokosodową oraz o 6 mm Hg w porównaniu ze zwykłą dietą. Ogółem 72 proc. uczestników doświadczyło obniżenia skurczowego ciśnienia krwi na diecie niskosodowej w porównaniu ze zwykłą dietą.

- Wpływ zmniejszenia spożycia sodu w diecie na obniżenie ciśnienia krwi był spójny u niemal wszystkich osób, w tym u tych z prawidłowym ciśnieniem krwi, , stosującym leki i tym, którzy nie zażywali żadnych medykamentów - stwierdza Gupta.

- Tak jak dla większości ludzi jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna, tak w przypadku ciśnienia krwi jakiekolwiek zmniejszenie dawki sodu w diecie jest prawdopodobnie lepsze niż żadne - dodaje. - To wzmacnia znaczenie zmniejszenia ilości sodu w diecie dla kontrolowania ciśnienia, nawet wśród osób przyjmujących leki - podkreśla prof. Allen.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy