Strona głównaZdrowieOdchudzanie trudniejsze niż obiecują eksperci

Odchudzanie trudniejsze niż obiecują eksperci

Na temat odchudzania i utrzymania wagi powstało już wiele prac, a uczeni ciągle uważają te zagadnienia za interesujący przedmiot badań. Wszelkie dane wyraża się liczbowo - wskaźnik BMI, ilość spalanych kalorii za pomocą określonej aktywności, długość treningów, etc. Reguły wyznaczania wspomnianych wielkości mają na celu pewne uogólnienie zagadnienia. Nie każda generalizacja jednak okazuje się adekwatna do przedstawienia zagadnienia.
Odchudzanie trudniejsze niż obiecują eksperci Powszechnie akceptowana zasada głosi, że przy obniżeniu ilości dostarczanych organizmowi kalorii o 500 dziennie, można liczyć na utratę pół kilograma w ciągu tygodnia.

A jednak ta szeroko propagowana reguła wspierana licznymi propozycjami nie jest do końca adekwatna - wszak utrata na wadze staje się trudniejsza im jest się szczuplejszym.

Opisywany mechanizm odpowiada za to, że zmniejszenie liczby kalorii w diecie spowalnia , co oznacza, że utrata wagi będzie mniejsza i ostatecznie osiągnie się efekt plateau (tj. zjawisko zatrzymania wagi pomimo kontynuowania odpowiedniej diety i dotychczasowych treningów).

Uczeni z amerykańskiego Narodowego Instytutu Cukrzycy, Chorób Układu Pokarmowego i Nerek (US National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease) zaprogramowali „kalkulator", który ma pomóc spersonalizować plan odchudzania w oparciu o informacje na temat diety i podejmowango treningu.

Na bazie zasad funkcjonowania opisywanego urządzenia uczeni podali ogólne wskazówki dotyczące oczekiwań co do efektywności . Ograniczenie przyjmowanych codziennie kalorii o 100 oznacza, że można stracić 5 kilogramów w ciągu trzech lat, w tym 2,5 kilograma w pierwszym roku.

Zgodnie z nieadekwatną, choć propagowaną zasadą, utrata 2,5 kilogramów zajęłaby zaledwie sześć miesięcy. Tymczasem, jeśli zacznie się ograniczać liczbę kalorii, metabolizm zwalnia, a następnie - po utracie na wadze - zostaje jeszcze bardziej osłabiony aż do siągnięcia efektu plateau. Stąd - wnioskują uczeni - odchudzanie jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać na podstawie rozpowszechnionych informacji na temat specyfiki utraty na wadze.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy