Strona głównaZdrowieNowy sposób diagnozy raka. Biopsja niepotrzebna

Nowy sposób diagnozy raka. Biopsja niepotrzebna

Badacze z Johns Hopkins Medicine pracują nad nowym sposobem diagnozy nowotworu. Biopsja nie będzie już potrzebna. Wystarczy nowa technika badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.
Nowy sposób diagnozy raka. Biopsja niepotrzebna [Fot. zlikovec - Fotolia.com] Uczeni mają nadzieję, że w przyszłości rozpoznanie nie będzie wymagało biopsji. Opracowali nową technikę z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, która pozwoli zidentyfikować komórki rakowe odróżniając je od zdrowych. A to dzięki ich szczególnej charakterystyce - utracie cukrów.

Opracowana metoda nie będzie nawet wymagała stosowanego obecnie w rezonansie kontrastu. Wszystko dlatego, że cukry, a szczególnie glukoza, mogą być uwidaczniane dzięki ich interakcji z wodą. Gdy rezonans magnetyczny nakierowany zostanie na wykrycia cukrów przyłączonych do konkretnego białka, można zobaczyć różnicę pomiędzy komórkami prawidłowymi i nowotworowymi, wyjaśniają amerykańscy badacze.

W szczególności przeanalizowano za pomocą rezonansu magnetycznego cukry związane z tak zwanymi mucynami (składnikami śliny i żółci) biorąc pod uwagę 4 różne typy komórek rakowych wyhodowanych w laboratorium. Stwierdzono, że możliwe jest odróżnienie komórek nowotworowych od zdrowych w oparciu o zmniejszenie ilości cukrów związanych z mucynami. Potencjalnie można więc zobaczyć cały guz, co często nie jest możliwe przy wstrzyknięciu barwników, ponieważ docierają tylko do części guza.

W dalszych krokach badawczych uczeni chcą sprawdzić skuteczność tej metody diagnostycznej w odróżnianiu innych typów nowotworów. Jeśli badania na ludziach przyniosą pozytywne wyniki, rezonans magnetyczny mógłby stać się nową bronią dostępną dla wczesnego diagnozowania raka.

Rozpoznaje się ponad 100 from nowotworów. Najczęstszy na całym świecie jest . Na drugim miejscu plasuje się rak , następnie , dalej i . Szacuje się, że 30 do 50 proc. przypadków nowotworów można by zapobiec dzięki zdrowemu stylowi życia. Za 22 proc. wszystkich nowotworów odpowaida palenie papierosów. Co roku na raka umiera kilka milionów ludzi.

O nowych metodach diagnostycznych napisano w magazynie Nature Communications.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X