Strona głównaZdrowieNowa strategia odchudzania dla dojrzałych kobiet

Nowa strategia odchudzania dla dojrzałych kobiet

Starsze kobiety, które chcą utrzymać odpowiednią wagę - co stanowi pewne wyzwanie dla wielu pań po menopauzie - powinny rozważyć cztery konkretne nawyki żywieniowe, wynika nowych badań.
Nowa strategia odchudzania dla dojrzałych kobiet Odchudzanie i zachowanie uzyskanej wagi jest bardzo trudne, mówią uczeni z Uniwersytetu w Pittsburghu. Naukowcy przeanalizowali krótkoterminowe i długoterminowe efekty zmian żywieniowych u prawie 500 kobiet w wieku powyżej 50 lat z nadwagą lub otyłością.

Okazało się, że określone nawyki żywieniowe są związane z utratą masy ciała lub brakiem oczekiwanych efektów odchudzania.

Długoterminowo, panie, które ograniczyły desery, słodkie napoje, sery i mięso oraz zwiększyły ilość spożywanych , miały największe szanse na pomyślne odchudzanie.

Badacze skupili się na dwóch punktach czasowych - na okresie sześciu miesięcy i czterech latach po wdrożeniu zmian dietetycznych.

Po sześciu miesiącach, dzięki jedzeniu mniejszej ilości , smażonych potraw, ograniczeniu słodkich napojów i zwiększeniu ilości ryb w diecie, uzyskano największe efekty odchudzania.

Jednakże po czterech latach nie wszystkie wskaźniki były nadal związane z utratą na wadze. Właściwie okazało się, że trudno było utrzymać wprowadzone wcześniej zmiany przez tak długi okres czasu. W dłuższej perspektywie okazało się, że jedzenie mniejszej ilości deserów i ograniczenie picia słodkich napojów nadal były związane z utratą wagi lub zachowaniem danej masy ciała, podczas gdy pozostałe zmiany bądź nie wywoływały statystycznie ważnego efektu, bądź trudno je było zachować.

Ponadto po czterech latach od początku badania ci, którzy jedli więcej owoców i warzyw, a mniej mięsa i sera, mieli większe szanse na utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

Ograniczenie słodzonych napojów o co najmniej 16 uncji (około 473 ml) na dobę również było związany z utratą dodatkowo 1,5 kg po okresie czterech lat.

Niektóre starsze kobiety obwiniają wolniejszy za zbytni przyrost wagi, ale proces ten jest bardziej skomplikowany. Wraz z wiekiem zmniejsza się masa mięśni, a wzrasta ilość tłuszczu w organizmie, więc spala się mniej kalorii.

Ostatecznie więc nie tyle szybkość metabolizmu decyduje o wadze, ile sposób odżywiania się i poziom aktywności fizycznej.

Wyniki badania opublikowano w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:11:25, 09-09-2012 ~gość: 83.238.158.xxx

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy