Strona głównaZdrowieNiska satysfakcja seksualna może oznaczać zaburzenia pamięci w starszym wieku

Niska satysfakcja seksualna może oznaczać zaburzenia pamięci w starszym wieku

Na Penn State odkryto, że niska satysfakcja seksualna w średnim wieku może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym osłabienia funkcji poznawczych w przyszłości.
Niska satysfakcja seksualna może oznaczać zaburzenia pamięci w starszym wieku [© zinkevych - Fotolia.com]
Sprawdzono związek między , satysfakcją seksualną i funkcjami poznawczymi u setek mężczyzn w wieku 56- 68 lat i okazało się, że osłabienie satysfakcji seksualnej oraz erekcji były skorelowane z zaburzeniami w późniejszym życiu.

- Mierzyliśmy funkcje pamięci i funkcje seksualne w rożnym okresie badań, sprawdzić, jak zmieniały się w czasie - mówi prof. Martin Śliwiński z Penn Stan. Uczeni ocenili związek między zmianami fizycznymi, takimi jak zmiany mikronaczyniowe istotne dla funkcji erekcji, a odmiennościami na poziomie psychologicznym, takimi jak niższa satysfakcja seksualna, aby określić, w jaki sposób modyfikacje te odnoszą się do funkcji poznawczych. Skoncentrowano się na zmianach rozpoczynających się w wieku średnim, ponieważ to czas, w którym zaczynają pojawiać się problemy z erekcją, i satysfakcją seksualną.

- Jeśli ogólnie masz niski poziom satysfakcji seksualnej, jesteś bardziej narażony na problemy zdrowotne, takie jak demencja, choroba Alzheimera, choroby układu krążenia i inne problemy związane ze , które mogą prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych. Poprawa satysfakcji w sferze intymnej może w spowodować poprawę działania pamięci. Radzimy ludziom, by więcej ćwiczyli i lepiej się odżywiali. Pokazujemy, że satysfakcja seksualna ma też znaczenie dla naszego zdrowia i ogólnej jakości życia - wyjaśnia prof. Śliwiński.

W badaniach wzięło udział kilkuset mężczyzn. Za pomocą testów neuropsychologicznych, takich jak testy pamięci i szybkości przetwarzania, zbadano zmiany poznawcze uczestników w wieku 56 - 68 lat na przestrzeni 12 lat. Ich funkcje erekcji i satysfakcję seksualną mierzono wraz ze zdolnościami poznawczymi, na podstawie standaryzowanych badań.

Jak ustalono, problemy z erekcją i spadek satysfakcji seksualnej były związane ze osłabieniem, co wskazuje - zdaniem autorów - na związek między zdrowiem psychicznym i fizycznym.

- Kiedy przeanalizowaliśmy ten związek w czasie, stwierdziliśmy, że wzrost lub spadek funkcji erekcji i satysfakcji seksualnej miały przełożenie na równoczesną poprawę lub osłabienie funkcji poznawczych. Te powiązania pozostały w mocy po uwzględnieniu czynników demograficznych i zdrowotnych - wyjaśnia Riki Slayday, współautor badań.

Już wcześniej wykazano związek między zmianami mikronaczyniowymi a zaburzeniami funkcji erekcji. Właściwie aktywny składnik Viagry (Sildenafil) został pierwotnie opracowany dla leczenia problemów sercowo-naczyniowych, więc powiązanie między zdrowiem naczyń a funkcją erekcji jest dobrze poznany. To, w jaki sposób funkcja erekcji łączy się z innymi aspektami zdrowia, powinno być obszarem zainteresowania przyszłych badań, uważa prof. Śliwiński.

- Mamy już tabletkę na zaburzenia erekcji. Nie mamy zaś skutecznego leku na utratę pamięci. Zamiast rozmawiać o leczeniu zaburzeń erekcji, powinniśmy postrzegać to jako wiodący wskaźnik innych problemów zdrowotnych, a także skoncentrować się na satysfakcji seksualnej i ogólnym samopoczuciu, a nie tylko leczeniu objawu - uznaje prof. Śliwiński.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy