Strona głównaZdrowieNiewielkie ilości alkoholu wspomagają pamięć

Niewielkie ilości alkoholu wspomagają pamięć

Umiarkowane ilości alkoholu spożywane w dojrzałym wieku mogą poprawiać pamięć. Korzystny efekt obserwuje się jednak tylko u tych osób, które nie doświadczają ryzyka choroby Alzheimera.
Niewielkie ilości alkoholu wspomagają pamięć [© Minerva Studio - Fotolia.com] Jedna lub dwie lampki wina dziennie może pomóc zachować aktywność mózgu. Wspomniane korzyści dotyczą jednak określonej grupy ludzi, tych, którzy nie są nosicielami genu ApoE e4 związanego z ryzykiem .

Naukowcy z University of Kentucky i Maryland stwierdzili, że podczas gdy u osób starszych mających wspomniany gen umiarkowane spożycie alkoholu jest związane z większym spadkiem zdolności poznawczych i pamięci, u tych, którzy nie mają genu ApoE e4, raczenie się alkoholem w ograniczonych ilościach zarówno zwiększa zdolność do uczenia się, jak i możliwości .

W badaniach wzięło udział 619 amerykańskich emerytów w wieku 69 - 92 lat. 22 proc. uczestników było nosicielami ApoE e4, gen, który przyczynia się do regulacji poziomu w organizmie. U pozostałych 78 proc. badanych stwierdzono pozytywny wpływ alkoholu, jeśli był spożywany w ilości od 7 do 14 lampek tygodniowo.

Nie jest jasne, jakie mechanizmy leżą u podstaw tego zjawiska. Jak sądzą autorzy badań, być może ochronna rolę odgrywają tu właściwości przeciwzapalne alkoholu. Warto pamiętać, że wcześniejsze badania wiązały alkohol ze zmniejszonym ryzykiem otępienia, , i .
Eksperci podkreślają, że mimo tych wszystkich pozytywnych efektów, nadmierne spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie, więc napojami wyskokowymi trzeba się raczyć bardzo ostrożnie.

Wyniki badań opublikowano w „Alcohol And Alcoholism".

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć