Strona głównaZdrowieNietypowa terapia odmładzająca - transfuzja "młodej" krwi poprawia pamięć

Nietypowa terapia odmładzająca - transfuzja "młodej" krwi poprawia pamięć

Czyżby w legendach o wampirach było ziarno prawdy? Transfuzje młodszej krwi mogą dać pozytywne efekty dla funkcjonowania starszego mózgu.
Nietypowa terapia odmładzająca - transfuzja "młodej" krwi poprawia pamięć Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego na myszach wykazały, że po transfuzji u starszych zwierząt zanotowano poprawę i .

Zastąpienie starej młodą krwią u gryzoni powstrzymuje starzenie się mózgu. Takie wyniki testów zaprezentowano na dorocznym spotkaniu Society for Neuroscience w Nowym Orleanie.

Dojrzałe myszy umieszczono w wodny labiryncie, a celem zwierząt miało być znalezienie ukrytej platformy. Naukowcy odkryli, że myszy leczone młodą krwią uzyskały takie same wyniki jak gryzonie w wieku 4-6 miesięcy, podczas gdy starsze zwierzęta doświadczały trudności ciągle natykając się na ślepe zaułki przed dotarciem do platformy.

Badanie wykazało, że u starszych myszy poddanych transfuzji krwi aż o 20 procent wzrosła liczba połączeń mózgowych skutkując poprawą zdolności uczenia się i pamięci.

Jedną z pierwszych zmian związanych z procesem starzenia się jest utrata połączeń w mózgu, co prowadzi do zakłóceń w pamięci oddziałując na mechanizmy komunikacji neuronów.

Według naukowców za odmładzający efekt transfuzji odpowiada fakt, że młodsza krew zawiera w osoczu wysoki poziom określonych substancji, których ilość zmniejsza wraz z wiekiem i które są związane z połączeniami między neuronami.

Autorzy testów sadzą, że wyniki można ekstrapolować na ludzi, ale potrzebne są dodatkowe badania. Mają nadzieję, że odkrycie pomoże w przyszłości zapobiegać problemom związanym ze starzeniem się i zaburzeniami funkcji mózgu - takim jak .

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy