Strona głównaZdrowieNieregularny sen sprzyja demencji

Nieregularny sen sprzyja demencji

Osoby, które bardzo nieregularnie sypiają, mogą być bardziej narażone na demencję niż ci, którzy śpią o stałych porach.
Nieregularny sen sprzyja demencji [fot. 3steph14 from Pixabay]
Regularność snu to konsekwentne kładzenie się i wstawanie o tej samej porze każdego dnia. - Zalecenia dotyczące snu często dotyczą jego długości od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę, ale mniejszy nacisk kładzie się na utrzymanie regularnych harmonogramów odpoczynku - mówi dr Matthew Paul Pase z Monash University w Melbourne w Australii.

- Nasze odkrycia sugerują, że regularność snu jest ważnym czynnikiem ryzyka - dodaje dr Pase.

W badaniu wzięło udział ponad 88 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii w średnim wieku 62 lata. Ich zdrowie monitorowano średnio przez siedem lat.

Przez tydzień uczestnicy nosili na nadgarstku urządzenie, które mierzyło ich cykl . Następnie uczeni obliczyli regularność odpoczynku.

Autorzy odkryli powiązania między wynikami regularności snu i ryzykiem demencji. W porównaniu do osób ze średnim wskaźnikiem regularności odpoczynku, prawdopodobieństwo otępienia było najwyższe u osób, które cechowały się najbardziej nieregularnym snem.

Po uwzględnieniu wieku, płci i genetycznego ryzyka obliczono, że osoby o najbardziej nieregularnym śnie były o 53 proc. bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby o przeciętnym wskaźniku w tej dziedzinie.

- Skuteczna edukacja w zakresie zdrowego snu w połączeniu z terapiami behawioralnymi może poprawić nieregularne wzorce snu. Z naszych ustaleń wynika, że aby zapobiec demencji, osoby z nieregularnie sypiające powinny wypracować choćby średni poziom powtarzalności pór nocnego odpoczynku - mówi dr Pase.

Chociaż uwzględniono kilka czynników, które mogą wpływać na ryzyko demencji, nie można wykluczyć, że inny nieznany czynnik może mieć znaczenie dla związku między regularnością snu i demencją.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy