Strona głównaZdrowieNiektóre powszechnie zażywane leki mogą sprzyjać depresji

Niektóre powszechnie zażywane leki mogą sprzyjać depresji

Mówi się, że lek na jedno pomoże, na drugie zaszkodzi, bo w istocie niewiele jest takich środków, które nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Okazuje się, że część dość popularnych medykamentów zwiększa ryzyko depresji.
Niektóre powszechnie zażywane leki mogą sprzyjać depresji [Fot. augusta16 - Fotolia.com]
Jak ustalili uczeni z Columbia University, niektóre popularnie stosowane leki sprzyjają depresji. Wśród nich są: pewne typy inhibitorów pompy protonowej (zażywanych w leczeniu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego), beta-blokery (przpisywane na nadciśnienie i chorobę wieńcową), leki przeciwlękowe, (w tym ibuprofen), inhibitory ACE (zażywane przy ) oraz leki przeciwdrgawkowe.

W ankiecie wzięło udział ponad 26 tysięcy ludzi. Uczestnicy podali, jakie leki przyjmowali podczas całego okresu badania. Co więcej, każdy z nich został poddany badaniom przesiewowym w kierunku depresji, które obejmowało m. in. pytania o sen, i .

Ustalono, że jedna trzecia badanych zażywała leki, które mogą sprzyjać depresji. Obliczono, że osoby przyjmujące trzy lub więcej wymienione powyżej leki były trzy razy bardziej narażone na depresję. Wśród uczestników zażywających co najmniej trzy wspomniane medykamenty aż 15 proc. cierpiało na depresję, podczas gdy w grupie ludzi nie stosujących tych medykamentów z zmagało się jedynie 5 proc. badanych.

Jak wskazują autorzy badań, uzyskane wyniki nie oznaczają, że podane leki wywołują depresję, a tylko, że ich zażywanie ma związek z wyższym prawdopodobieństwem tej choroby. To oczywiście może być jednym z efektów ubocznych wspomnianych farmaceutyków, ale może też wynikać z samych leczonych dolegliwości - wiadomo, że obecność różnych chorób fizycznych zwiększa ryzyko objawów depresyjnych.

Z danych WHO wynika, że depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym - cierpi na nie ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Choroba jest główną przyczyną niepełnosprawności oraz głównym czynnikiem przyczyniającym się do ogólnego globalnego obciążenia chorobami.

O badaniach napisano w Journal of the American Medical Association.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy