Strona głównaZdrowieNasze mózgi się powiększają. To oznacza lepszą ochronę przed demencją

Nasze mózgi się powiększają. To oznacza lepszą ochronę przed demencją

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis odkryto, że ludzkie mózgi stają się coraz większe. Uczestnicy badania urodzeni w latach 70-tych mieli o 6,6 proc. większą objętość mózgu i prawie 15 proc. większą powierzchnię tego narządu niż osoby urodzone w latach 30-tych dwudziestego wieku.
Nasze mózgi się powiększają. To oznacza lepszą ochronę przed demencją [fot. Wolfgang Eckert from Pixabay]
Według ekspertów zwiększony rozmiar może prowadzić do zwiększonej rezerwy mózgowej, potencjalnie zmniejszając ogólne ryzyko demencji związanej z wiekiem.

- Wydaje się, że dekada urodzenia ma wpływ na wielkość mózgu i potencjalnie długoterminowe zdrowie mózgu - mówi prof. Charles DeCarli z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. - Genetyka odgrywa główną rolę w określaniu wielkości mózgu, ale nasze odkrycia wskazują, że wpływy zewnętrzne, takie jak czynniki zdrowotne, społeczne, kulturowe i edukacyjne, mogą również odgrywać pewną rolę - dodaje.

75-letnie badanie pokazuje zmiany w mózgu między pokoleniami. Eksperci wykorzystali rezonans magnetyczny mózgu (MRI), najpierw wykonany w 1948 roku u ponad 5 tysięcy ludzi w wieku 30 - 62 lata. W ciągu ponad siedmiu dekad testów MRI wykonano także u drugiego i trzeciego pokolenie uczestników.

Porównano wyniki rezonansu osób urodzonych w latach trzydziestych dwudziestego wieku z wynikami ludzi urodzonych w latach siedemdziesiątych. Stwierdzono stopniowy, ale stały wzrost w kilku strukturach mózgu. Na przykład pomiar objętości mózgu (objętości wewnątrzczaszkowej) pokazał jej stały wzrost z dekady na dekadę. W przypadku uczestników urodzonych w latach trzydziestych wieku średnia objętość wyniosła 1234 mililitry, a u osób urodzonych w latach 70-tych - już 1321 mililitrów, czyli około 6,6 proc. więcej.

Powierzchnia korowa - miara powierzchni mózgu - odznaczała się jeszcze większym wzrostem w ciągu dziesięcioleci. Uczestnicy urodzeni w latach 70-tych mieli średnią powierzchnię wynoszącą 2104 centymetry kwadratowe w porównaniu do 2056 centymetrów kwadratowych u uczestników urodzonych w latach trzydziestych, co oznacza prawie 15-procentowy wzrost.

Ustalono też, że struktury mózgu, takie jak istota biała, istota szara i hipokamp (obszar mózgu zaangażowany w uczenie się i zapamiętywanie) również powiększyły się u ludzi urodzonych w latach siedemdziesiątych w porównaniu do osób starszych o cztery dekady.

Większe mózgi mogą oznaczać mniejszą częstość występowania demencji

Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie na cierpi ok. 55 milionów ludzi. W związku zestarzeniem się społeczeństw jednak ilość pacjentów z otępieniem wzrośnie do 78 milionów do 2030 roku i do 139 milionów do 2050 roku.

Co istotne, chociaż liczby te rosną wraz ze starzeniem się społeczeństw, częstość występowania np. w USA - odsetek populacji dotkniętej dolegliwością - maleje. Wcześniejsze analizy wykazały 20-procentowy spadek częstości występowania demencji na dekadę od lat 70. dwudziestego wieku.

- Większe struktury mózgu, takie jak te zaobserwowane w naszym badaniu, mogą odzwierciedlać lepszy rozwój mózgu i jego lepsze zdrowie - uważa prof. DeCarli. - Obszerniejsza struktura mózgu oznacza większą rezerwę mózgu i może osłabiać skutki chorób tego narządu związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera i inne formy demencji - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy