Strona głównaZdrowieNadwaga zmienia strukturę serca

Nadwaga zmienia strukturę serca

Nadmiar kilogramów ma wpływ na wiele aspektów zdrowia, okazuje się, że może też wpływać na strukturę serca.
Nadwaga zmienia strukturę serca [Fot. motortion - Fotolia.com]
Uczeni z Queen Mary University w Londynie oraz Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że , który zwykle wiąże się z nadciśnieniem, ma przełożenie na zmiany w strukturze serca, może zmienić jego wymiary.

Za pomocą rezonansu magnetycznego uczeni zbadali serca kilku tysięcy osób. Następnie ocenili wpływ różnych czynników na cztery komory serca, wśród nich: poziom ciśnienia krwi, palenie papierosów, wskaźnik masy ciała, częstość podejmowania wysiłku fizycznego, poziom , poziom spożycia alkoholu i obecność cukrzycy. Jakkolwie wszystkie wymienione czynniki mogły w jakiś sposób oddziaływać na serce, jedynie nadwaga i otyłość miały związek ze wzrostem masy tego narządu.

Jak sądzą uczeni, nadmierny wskaźnik masy ciała () może zmienić gabaryty serca, a przez to zwiększyć ryzyko zaburzeń sercowo-naczyniowych, w tym . Jak podkreślają autorzy, styl życia ma duży wpływ na zdrowie serca, szczególnie nadwaga i otyłość wpływają na wyższe prawdopodobieństwo .

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, choroby układu krążenia odpowiadają za zgony 17,7 milionów ludzi rocznie, co stanowi 31 proc. wszystkich śmierci na całym świecie. Najczęściej śmiertelne okazują się zawały serca i . Wśród głównych przyczyn rozwoju tych chorób są: palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej i nadmierne spożywanie alkoholu. Te czynniki prowadzą do nadciśnienia, podwyższonego poziomu glukozy we krwi oraz nadwagi i otyłości, które z kolei skutkują chorobami serca właśnie.

O badaniach można przeczytać w magazynie PloS One.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy