Strona głównaZdrowieNadmiar soi w diecie sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych

Nadmiar soi w diecie sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych

Soja i produkty na jej bazie to podstawowe składniki diety wielu dbających o zdrowie ludzi, ale mogą sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych u osób podatnych na to schorzenie.
Nadmiar soi w diecie sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych [fot. bigfatcat from Pixabay]
Zbadano niemal tuzin odmian pod kątem szczawianu - związku, który może wiązać się z wapniem w nerkach, prowadząc do tworzenia kamieni nerkowych. Przetestowano także 13 rodzajów produktów na bazie soi i w każdym z nich znaleziono ilość szczawianu wystarczającą do wywołania problemów u osób, u których w przeszłości występowały . Jak zauważono, ilość szczawianów w komercyjnych artykułach często przewyższała zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego, zgodnie z którymi limit powinien wynosić 10 miligramów na porcję dla pacjentów z kamicą nerkową. Co istotne, w przypadku niektórych produktów spożywczych dawka szczawianów przekraczała ten sugerowany limit nawet 50 razy.

Sprawdzano poziom szczawianów w produktach kupowanych w sklepach, takich jak , ser sojowy i napoje sojowe. Jak zauważa dr Linda Massey z Washington State University, inne produkty, takie jak szpinak i rabarbar, również zawierają znaczny poziom szczawianów, ale nie są tak powszechnie spożywane.

Najwyższy poziom szczawianów był w teksturowanym białku sojowym - do 638 miligramów tych związków na 85-gramową porcję. Ser sojowy miał najniższą zawartość szczawianów - 16 miligramów na porcję. Szpinak z kolei zawierał około 543 miligramów na jedną filiżankę.

Soja, naturalne źródło białka, błonnika i zdrowych tłuszczów, jest wykorzystywana do ulepszania niezliczonej ilości produktów spożywczych, od hamburgerów po lody. Można ją zmielić na mąkę i wykorzystać w różnych produktach zbożowych lub uformować w kawałki i zmielić jak mięso. Soja jest badana pod kątem jej potencjału obniżania poziomu cholesterolu, powstrzymywania utraty masy kostnej i zapobiegania rakowi piersi.

Szczawian jednak nie może być metabolizowany w organizmie i jest wydalany wyłącznie z moczem Massey. Związek nie ma wartości odżywczej, ale wiąże się z wapniem, tworząc masę, która może blokować układ moczowy.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego u poszczególnych osób formują się kamienie nerkowe. Jednak wysoki poziom szczawianów w moczu zwiększa ryzyko, a osoby, w rodzinie których występowała ta dolegliwość, są bardziej narażone na ten problem. W każdym razie niskie jest prawdopodobieństwo, że szczawiany zawarte w żywności na bazie soi wpłyną na osoby o niewielkim ryzyku wystąpienia kamieni nerkowych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy