Strona głównaZdrowieNadmiar kilogramów przyspiesza starzenie się?

Nadmiar kilogramów przyspiesza starzenie się?

Nadmierna masa ciała i zbyt obszerna talia w dojrzałym wieku może oznaczać szybsze starzenie się mózgu. Badacze University of Miami in Florida odkryli, że nadwaga ma związek ze zmianami struktury kory mózgowej charakterystycznymi dla starzenia się mózgu.
Nadmiar kilogramów przyspiesza starzenie się? [fot. cocoparisienne from Pixabay]
Wszyscy doskonale wiedzą, że nadmierna waga oznacza wyższe ryzyko wielu różnych chorób, w tym problemów z układem sercowo-naczyniowym czy cukrzycy. Jak ma się ona jednak do zdrowia mentalnego? Z nowych badań wnika, że ponadmiarowe BMI może przekładać się na szybszy proces .

Do badań zaproszono nemal 1,3 tys. osób w średnim wieku 64 lata. Zdrowie uczestników monitorowano przez 6 lat. Na początku i końcu tego okresu przeprowadzano skanownie MRI, co pozwoliło ocenić m. in. wielkość kory i całkowitą objętość mózgu.

Jak się okazało, osoby o wyższym cechowały się znaczniejszym ryzykiem cienienia kory mózgu, czyli częściej miały mniej istoty szarej mózgu. Eksperci wyjaśniają, że ma to szczególne znaczenie dla naszych zdolności poznawczych, ponieważ kora bierze udział w przetwarzaniu informacji ze zmysłów, w zapamiętywaniu i myśleniu, a także procesach związanych z emocjami oraz motywacją, etc. Jej atrofia jest zatem związana z osłabieniem zdolności poznawczych, a one stanowią wstęp do .

Normalny proces starzenia się oznacza utratę tkanki kory na poziomie 0,01 do 0,10 mm na dekadę. Badanie pokazało natomiast, że nadwaga lub otyłość mogą przyspieszyć ten mechanizm o ekwiwalnet kolejnych 10 lat, wyjaśniają eksperci.

Niekorzystne oddziaływanie nadwagi na możliwości kognitywne było znaczące także po uwzględnieniu innych czynników przekładających się na wyższe zagrożenie otępieniem, takie, jak , picie nadmiernych ilości , czy palenie papierosów.

Na temat badań napisano w magazynie Neurology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy