Strona głównaZdrowieMotywacja do ćwiczeń zależy od formy aktywności

Motywacja do ćwiczeń zależy od formy aktywności

To, jaką mamy motywację i sposoby samoregulacji zachowań wpływają na to, na ile jesteśmy w stanie zachować dobrą formę fizyczną. Niektórzy ludzie wolą ćwiczenia w pojedynkę, inni w grupie, jedni lubią trening oporowy, inni crossfit - wszystko to ma znaczenie dla trzymania się swojej fizycznej rutyny.
Motywacja do ćwiczeń zależy od formy aktywności
Eksperci zastanowili się, dlaczego poszczególne osoby przestrzegają programów regularnej aktywności fizycznej: czy istnieją różnice w osobowości, motywach i stylach motywacji związanych z trybem ćwiczeń.

Okazuje się, że osoby wybierające CrossFit, sport lub ćwiczenia grupowe były bardziej motywowane (poczuciem przynależności) niż osoby angażujące się głównie w ćwiczenia aerobowe (np. biegi długodystansowe) lub trening oporowy.
Jakkolwiek wszyscy uczestnicy byli silnie zmotywowani do angażowania się w aktywność fizyczną dla dobrego zdrowia, ci, którzy angażowali się w trening oporowy i różne dyscypliny sportu, byli bardziej motywowani poczuciem wyzwania niż unikaniem problemów zdrowotnych czy kontrolowaniem wagi.

Ustalono również, że indywidualne różnice w motywacji do ćwiczeń i samokontroli pomagają przewidywać częstotliwość podejmowania treningów.

Osoby, które były bardziej motywowane powodami wewnętrznymi, takimi jak przyjemność, wyzwania i radzenie sobie ze stresem, ćwiczyły częściej; uczestnicy CrossFit zajęli najwyższe miejsca pod względem motywacji wewnętrznej.

Wcześniejsze testy wykazały, że osoby ćwiczące są zazwyczaj bardziej ekstrawertyczne i sumienne w porównaniu do ogółu, ale nie odkryto żadnych znaczących różnic w cechach osobowości powiązanych z różnymi formami ćwiczeń.

- Wiele osób inicjujących programy ćwiczeń może wybierać zajęcia, które są sprzeczne z ich zainteresowaniami, stylem, osobowością i/lub powodami zaangażowania. Potwierdzamy więc wartość zindywidualizowanych programów ćwiczeń nie tylko z fizycznego punktu widzenia, ale także z tego motywacyjnego. Uwzględnienie tych czynników może mieć wpływ na ilość ćwiczeń, które dana osoba faktycznie wykonuje - wyjaśnia Allyson Box, współautorka badań.

Według ekspertów motywacja do ćwiczeń ma szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę to, że ciągle relatywnie niewielki odsetek ludzi spełnia rekomendacje dotyczące poziomu aktywności fizycznej. To szczególnie istotne, ponieważ aktywność fizyczna jest ważna dla zmniejszenia ryzyka związanego z , osteopatycznymi, sercowo-naczyniowymi i nerwowo-naczyniowymi, a także niektórymi nowotworami i zaburzeniami .

Powszechnie uznaje się pozytywny wpływ ćwiczeń na ogólny stan zdrowia, jednak większość ludzi ma tendencję do unikania aktywności fizycznej i/lub nie trzyma się swojego planu .

- Zachęcamy do zastanowienia się nad swoją osobowością i powodami podjęcia aktywności fizycznej przed przystąpieniem do treningów, aby upewnić się, że podejmuje się treningi zgodne z zainteresowaniami, osobowością i celami - wyjaśniają autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy