Strona głównaZdrowieMigotanie przedsionków ma związek z rozwojem zaburzeń poznawczych

Migotanie przedsionków ma związek z rozwojem zaburzeń poznawczych

Migotanie przedsionków wiąże się z o 45 proc. zwiększonym ryzykiem łagodnych zaburzeń poznawczych. Jak się wydaje, czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i liczne choroby współistniejące mogą sprzyjać otępieniu.
Migotanie przedsionków ma związek z rozwojem zaburzeń poznawczych [fot. Raman Oza from Pixabay]
Łagodne zaburzenia poznawcze to wczesny etap problemów poznawczych. W niektórych przypadkach można odwrócić cały proces, ale zaburzenia takie mogą wskazywać na rozwój .

- Jak pokazało badanie, migotanie przedsionków wiąże się z 45-procentowym wzrostem ryzyka zaburzeń poznawczych, a czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i choroby współistniejące wydają się mieć związek z taką relacją - wyjaśnia prof. Rui Providencia z University College London.

Jak ustalono, poza migotaniem przedsionków, starszy wiek, płeć żeńska, niski status społeczno-ekonomiczna, , i wielochorobowość były powiązane z wyższym ryzykiem .

U pacjentów z migotaniem przedsionków leczonych digoksyną nie występowało zwiększone ryzyko osłabienia poznawczego. Podobnie, ryzyko to było ograniczone u chorych na migotanie przedsionków, którzy przyjmowali leki przeciwzakrzepowe i amiodaron.

- Jak się wydaje, progresja od łagodnych zaburzeń poznawczych do otępienia jest, przynajmniej częściowo, zależna od czynników ryzyka sercowo-naczyniowego i obecności wielu chorób współistniejących - stwierdza prof. Providencia.

Według ekspertów zintegrowana opieka u osób z migotaniem przedsionków, taka jak łączenie leczenia przeciwzakrzepowego i leczenia chorób współistniejących, może pomóc w osłabieniu funkcji poznawczych i rozwoju demencji.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy