Strona głównaZdrowieMiękkie dziąsła bardziej narażone na infekcje

Miękkie dziąsła bardziej narażone na infekcje

Na Uniwersytecie Tohoku odkryto, że sztywność dziąseł wpływa na właściwości znajdujących się w nich fibroblastów, co z kolei wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego.
Miękkie dziąsła bardziej narażone na infekcje [fot. JOSEPH SHOHMELIAN from Pixabay]
- Odkryliśmy, że miękkie powodują stany zapalne i utrudniają rozwój budujących tę tkankę włókien - mówi profesor Masahiro Yamada z Uniwersytetu Tohoku.

Od dawna wiadomo, że osoby z grubymi czy sztywnymi dziąsłami są mniej podatne na ich cofanie się, czyli proces, w którym odsłonione zostają korzenie zębów. Wiele czynników może prowadzić do takiej sytuacji, w tym: choroby, nadmierne i żucie . Teraz ustalono, że sztywność dziąseł jest związana z reakcjami biologicznymi.

Chociaż fibroblasty odgrywają ważną rolę w utrzymaniu, regeneracji i gojeniu dziąseł, wytwarzają również różne biocząsteczki zapalne i degradujące tkanki, które niszczą włókna dziąseł. Co więcej fibroblasty mają związek z odpowiedziami immunologicznymi na patogeny.

Jak ustalono, sztywne dziąsła aktywowały wewnątrzkomórkowy system przeciwzapalny w fibroblastach dziąseł, który zapobiegał stanom zapalnym. Miękkie zaś hamowały fibroblastyczny układ przeciwzapalny, a to zwiększyło prawdopodobieństwo zapalenia i osłabiło syntezę .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy