Strona głównaZdrowieMężczyźni cierpiący na bezsenność żyją krócej

Mężczyźni cierpiący na bezsenność żyją krócej

Mężczyźni cierpiący na niedobór snu są bardziej narażeni na przedwczesną śmierć niż ci, którzy regularnie odpowiednio wypoczywają.
Mężczyźni cierpiący na bezsenność żyją krócej [© DURIS Guillaume - Fotolia.com] Opublikowane wcześniej badania wykazały, że chroniczna bezsenność i krótki czas snu wiąże się z deficytem funkcji neuropoznawczych i zwiększonym ryzykiem zarówno cukrzycy typu 2, jak i nadciśnienia tętniczego.

Przewlekła bezsenność jest definiowana przez doświadczanie problemów z bezsennością trwające co najmniej rok. Ponieważ bezsenność i krótki czas trwania snu wiąże się ze zwiększoną zachorowalnością na liczne choroby, amerykańscy naukowcy zbadali skutki tego podtypu bezsenności na zgon z jakiejkolwiek przyczyny. Do badań zaproszono 1000 kobiet i 741 mężczyzn w średnim wieku 50 lat. Stan zdrowia badanych monitorowano od lat 90-tych i dysponowano szczegółową historią problemów ze snem.

U ośmiu procent kobiet i czterech procent mężczyzn rozpoznano przewlekłą bezsenność oraz odnotowano, że sypiają średnio krócej niż sześć godzin na dobę. W ciągu następnych 14 lat mężczyźni z przewlekłą bezsennością byli cztery razy bardziej narażeni na śmierć niż panowie cieszący się zdrowym snem. Wzięto przy tym pod uwagę choroby, które mogą być wywoływane m. in. niedostateczną ilością snu, takie jak cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi, a także inne czynniki ryzyka, takie jak palenie, alkohol, depresja, otyłość.

W przypadku kobiet ryzyko śmierci było takie samo u pań z bezsennością, jaki i tych śpiących regularnie przez odpowiednią ilość godzin.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy