Strona głównaZdrowieMasz problemy ze snem? Czas na sprawdzenie ciśnienia

Masz problemy ze snem? Czas na sprawdzenie ciśnienia

Istnieje związek między objawami bezsenności i nadciśnieniem u kobiet, ostrzegają uczeni z Brigham.
Masz problemy ze snem? Czas na sprawdzenie ciśnienia [fot. Thomas Breher from Pixabay]
Odpowiednia ilość snu nigdy nie była tak trudna do osiągnięcia jak w dzisiejszym dynamicznym środowisku. Jednak nowe badania podkreślają wagę wysypiania się - dobry jest kluczowy dla zachowania zdrowia. Okazuje się też, że kobiety, które miały problemy z bezsennością, były bardziej narażone na rozwój .

- Odkrycia sugerują, że panie zmagające się z objawami bezsenności mogą być narażone na ryzyko nadciśnienia i powinny poddawać się badaniom przesiewowym - wyjaśnia dr Shahab Haghayegh, współautor badań. - Nadciśnienie wiąże się z wieloma innymi powikłaniami związanymi ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Im szybciej się je zidentyfikuje, tym lepiej będzie można złagodzić przyszłe problemy zdrowotne - dodaje.

Przejrzano zbierane przez kilkanaście lat informacje medyczne i te dotyczące stylu życia ponad 66 tys. ludzi. Jak odkryto, kobiety mające problemy ze snem cechowały się średnio wyższym BMI, mniejszą i słabszą dietę. Co więcej, panie zmagające się z bezsennością częściej paliły papierosy i piły alkohol, a także wcześniej miały menopauzę.

Kobiety, które spały krócej niż siedem do ośmiu godzin na dobę, były obarczone znacznie wyższym ryzykiem rozwoju nadciśnienia. Podobnie nadciśnienie częściej dotyczyło kobiet, które miały problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu. Wczesne budzenie się nie wiązało się z takim zwiększonym ryzykiem.

Chociaż dokładna natura związku między snem a ryzykiem nadciśnienia nie jest znana, według autorów bezsenność może prowadzić do łańcucha zdarzeń, które mogą nasilać retencję sodu, sztywność tętnic i zaburzać pojemność minutową serca, co potencjalnie prowadzi do nadciśnienia. Zakłócenia w cyklu snu/czuwania mogą oddziaływać na zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz funkcję komórek regulujących napięcie naczyniowe.

Autorzy zaznaczają, że ustalenia te nie wskazują na związek przyczynowy, a jedynie zbieżność obydwu zjawisk.
- Mam nadzieję, że te odkrycia jeszcze bardziej podkreślą kluczową rolę dobrej jakości snu dla naszego ogólnego samopoczucia. Eksperci zalecają sypianie co najmniej siedem godzin na dobę, a jeśli nie możesz zasnąć lub spać, warto zbadać, dlaczego tak się dzieje - radzi Haghayegh.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy