Strona głównaZdrowieLęk i smutek niszczy nam zdrowie tak, jak papierosy czy nadwaga

Lęk i smutek niszczy nam zdrowie tak, jak papierosy czy nadwaga

Doświadczanie objawów depresji, takich jak lęk, głęboki smutek i poczucie osamotnienia są dla zdrowia tak niszczące, jak palenie papierosów i otyłość, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Lęk i smutek niszczy nam zdrowie tak, jak papierosy czy nadwaga [Fot. freshidea - Fotolia.com]
i mogą stanowić wskaźniki określonych zaburzeń - oznaczają wyższe ryzyko różnych dolegliwości charakterystycznych u osób, które palą papierosy i cierpią na otyłość. Ludzie z takimi objawami znacznie częściej mają nadciśnienie, a także doświadczają bólów głowy oraz bólu pleców.

Objawy depresji i lęku oznaczają nie tylko problemy psychiczne, ale też kłopoty ze zdrowiem fizycznym podobne do tych wywoływanych przez palenie papierosów i nadmierną wagę, mówią autorzy badań.

Badacze przeanalizowali zbierane przez cztery lata dane 15 tysięcy osób w średnim wieku 68 lat. Koncentrowali się na występowaniu: chorób serca, , zapalenia stawów, nadciśnienia, cukrzycy, nowotworu i i takich symptomach somatycznych, jak: problemy żołądkowe, duszności, , ból pleców, , ból oczu i zaburzeniach wzroku.

Okazało się, że prawdopodobieństwo różnych zaburzeń było znacznie wyższe u ludzi z zaburzeniami mentalnymi niż u oósb wolnych od tych problemów. Objawy lękowe i inne symptomy depresyjne oznaczały o kilkadziesiąt proc. wyższe ryzyko choroby serca, udaru, nadciśnienia, zapalenie stawów. Poziom tego ryzyka był zbliżony do tego charakterystycznego u ludzi, którzy palili papierosy lub odznaczali się bardzo dużą .

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja dotyka ponad 300 milionów ludzi. Jakkolwiek dostępne jest leczenie skuteczne w wielu przypadkach choroby, mniej niż połowa pacjentów z depresją otrzymuje takie leczenie. Taki stan rzeczy wynika z braku zasobów, wyszkolonych pracowników służby zdrowia i stygmatyzacji społecznej związanej z zaburzeniami psychicznymi. Nieleczona depresja nie tylko znacząco obniża jakość życia oraz skutkuje problemami ze zdrowiem fizycznym, ale też może dprowadzić do samobójstwa - co roku życie odbiera sobie około 800 tysięcy ludzi.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie American Psychological Association:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy