Strona głównaZdrowieKwas foliowy chroni przed demencją

Kwas foliowy chroni przed demencją

Aby umysł długo pracował na pełnych obrotach, konieczna jest odpowiednia ilość kwasu foliowego w diecie. Takie są rekomendacje uczonych, którzy opublikowali wyniki swoich badań w Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.
Kwas foliowy chroni przed demencją Naukowcy z Korei odkryli, że starsi ludzie, którzy cierpieli na niedobór witaminy B 9, byli trzykrotnie bardziej narażeni na rozwój demencji niż ci, którzy dostarczali organizmowi odpowiednią ilość tej witaminy.

Uczeni zaprosili do testów 518 osób w wieku 65 lat i obserwowali ich przez okres dwóch lat. Ochotników badano pod kątem oznak demencji przed i po okresie obserwacji. Ich krew była analizowana na różnych etapach badań, aby sprawdzić poziom kwasu foliowego i innych składników odżywczych.


Okazało się, że osoby, które miały niskie stężenie kwasu foliowego na początku badania, były prawie 3,5 razy bardziej narażone na rozwój demencji przy końcu testów.

To najnowsze wyniki testów wspierają poprzednie badania, które wykazały, że kwas foliowy pomaga utrzymać umysł w dobrej kondycji do późnego wieku. Badania opublikowane w zeszłym roku w czasopiśmie Lancet dowiodły, że suplementy kwasu foliowego znacząco poprawiły pamięć krótkotrwałą, sprawność umysłową i werbalną w grupie uczestników w wieku powyżej 50 lat.

Kwas foliowy można znaleźć w warzywach takich jak szpinak, brokuły, kalafior, kapusta, pomidory czy rzepa i może być również dostarczany w formie suplementu.

- To ostatnie badanie stanowi kolejny powód, dlaczego tak istotnym jest prowadzenie zdrowego stylu życia obejmującego dietę bogatą m. in. w witaminy B i antyoksydanty - mówi Clive Ballard z Alzheimer's Society. - Odkrycia potwierdzają ważną rolę czynników dietetycznych w zapobieganiu demencji, w tym funkcję witaminy B12 i kwasu foliowego - dodaje Ballard.

Aby zminimalizować ryzyko choroby Alzheimera, Alzheimer's Society poleca:
  • stosować zdrową dietę
  • regularnie podejmować aktywność fizyczną
  • nie palić
  • pić umiarkowane ilości alkoholu
  • regularnie zgłaszać się do lekarza i badać ciśnienie krwi
  • dbać o interakcje społeczne

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy