23-11-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Kofeina zwiększa moc mięśni osób w starszym wieku. Może więc pomóc seniorom w zachowaniu siły, zmniejszając częstość upadków i urazów.
Wraz z wiekiem nasze mięśnie naturalnie zmieniają się i stają się słabsze. To z kolei nierzadko zwiększa ryzyko , którego konsekwencje w starszym wieku mogą być bardzo poważne.
Eksperci z Coventry University sprawdzili, czy związane z wiekiem zmiany w mięśniach wpłyną na działanie . W badaniach na myszach odkryli, że kofeina poprawiała siłę, chociaż była mniej skuteczna w oddziaływaniu na starsze mięśnie w porównaniu z jej efektami dla mięśni młodszych zwierząt.
- Pomimo słabszego skutku u osób starszych, kofeina ciągle może zapewniać korzyści poprawiające wydajność mięśniową - mówi Jason Tallis, autor badań. Jednocześnie, jak oceniono, kofeina w nikły sposób oddziaływała ma młode mięśnie, co sugeruje, że nie wpływa na rozwój mięśni, ale na ich siłę w dorosłym, w tym także w starszym wieku.
Spadek siły mięśni, który następuje wraz z wiekiem, przyczynia się do kontuzji i obniża jakość życia. Proces ten nie jest dobrze poznany, ale wiadomo, że zachowanie napięcia mięśniowego jest kluczowe.
- Biorąc pod uwagę, że utrzymanie aktywnego fizycznie stylu życia dla zachowania zdrowia i sprawności funkcjonalnej jest bardzo ważne, kofeina, która poprawia wydajność, może okazać się korzystna dla starzejącej się populacji - uważa Tallis.
Autorzy wyizolowali myszy w różnym wieku, a następnie przetestowali ich funkcjonowanie przed i po ekspozycji na działanie kofeiny. Przyjrzeli się dwóm różnym mięśniom szkieletowym, czyli tym, które możemy samodzielnie kontrolować. Pierwszym z nich była przepona, drugi to mięsień zwany prostownikiem długim palców, potrzebny do poruszania się. Obydwa mięśnie stały się silniejsze pod wpływem kofeiny.
Na podstawie: