Strona głównaZdrowieJaki poziom ciśnienia krwi spowalnia starzenie się

Jaki poziom ciśnienia krwi spowalnia starzenie się

Osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi, którego pomiar jednak mieści się w zakresie uważanym za normę, są narażone na przyspieszone starzenie się mózgu, ostrzegają uczeni z Australian National University (ANU).
Jaki poziom ciśnienia krwi spowalnia starzenie się [fot. Adriano Gadini from Pixabay]
Okazało się też, że optymalne ciśnienie krwi sprawia, że jest co najmniej sześć miesięcy młodszy niż wynikałoby to z wieku metrykalnego.

Osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi miały starsze, a więc i mniej zdrowe mózgi, co zwiększało ryzyko chorób serca, i .

Ludzie o , które jednak plasowało się w normalnym zakresie, także cechowali się starszymi mózgami i byli narażeni na problemy zdrowotne.
Sądzenie, że mózg ulega zaburzeniom z powodu nadciśnienia w późniejszym życiu, nie jest całą prawdą - mówi profesor Nicolas Cherbuin z ANU. - Problemy zaczynają się wcześniej i dotyczą także osób, które mają ciśnienie krwi w normie - dodaje prof. Cherbuin.
Normalne ciśnienie krwi definiuje się jako wynoszące poniżej 120/80, jednak optymalne i zdrowsze ciśnienie powinno być na poziomie 110/70.

Globalne statystyki pokazują, że liczba osób powyżej 30-go roku życia z nadciśnieniem krwi podwoiła się. Tymczasem, jeśli zachowamy optymalne ciśnienie, nasz mózg pozostanie młodszy i zdrowszy, pomimo upływu czasu.

- Ważne jest, abyśmy już we wczesnej dorosłości wprowadzali zmiany w stylu życia i diecie, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi ciśnienia krwi, zamiast czekać, aż stanie się to problemem - mówi profesor Walter Abhayaratna, współautor badań.

- W porównaniu z osobą z ciśnieniem krwi na poziomie 135/85, ktoś z optymalnym odczytem 110/70 odznacza się o ponad sześć miesięcy młodszym wiekiem mózgu, zanim osiągnie wiek średni - wskazuje prof. Abhayaratna.

Zespół przeanalizował skany mózgu kilkuset zdrowych osób w wieku 44 - 76 lat. Ciśnienie krwi uczestników mierzono kilka razy w okresie 12 lat. Dane ze skanów mózgu i ciśnienia krwi zostały wykorzystane do określenia wieku mózgu danej osoby, co jest miarą zdrowia ośrodkowego układu nerwowego.

- Ponieważ znany jest wpływ podwyższonego ciśnienia krwi na zdrowie mózgu osób w wieku powyżej 40 lat, musimy założyć, że skutki zwiększonego ciśnienia krwi muszą narastać przez wiele lat i mogą zacząć się już w trzeciej dekadzie życia. To oznacza, że mózg już młodej osoby dorosłej jest wrażliwy - wskazuje Abhayaratna.

- Jeśli twój poziom ciśnienia krwi jest podwyższony, powinieneś/powinnaś skorzystać z okazji, aby porozmawiać ze swoim lekarzem o sposobach obniżenia ciśnienia, w tym o zmianie czynników stylu życia, takich jak dieta i aktywność fizyczna - radzi prof. Abhayaratna.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy