Strona głównaZdrowieJak rozpoznać, że je się za dużo soli

Jak rozpoznać, że je się za dużo soli

Sól jest dzisiaj wszechobecna. Dodaje się ją do tak wielu produktów, że bardzo trudno kontrolować jej dawkę w codziennym menu. Są jednak pewne objawy, które mogą wskazywać na to, że ilość soli w diecie jest za duża - obserwuj sposób funkcjonowania organizmu i reaguj, a unikniesz nadciśnienia oraz chorób serca.
Jak rozpoznać, że je się za dużo soli [Fot. Sebastian - Fotolia.com] , które nie muszą być bezpośrednio kojarzone jako obfitujące w tą przyprawę, przykładowo „ukrywa się" w wędlinie, pieczywie, ketchupie, ciastkach śniadaniowych, etc. To wszystko sprawia, że nieświadomie znacznie przekraczamy rekomendowane przez ekspertów dawki soli.

w diecie oznacza wyższe ryzyko chorób układu krążenia, w tym najczęściej nadciśnienia tętniczego, jak również zawałów serca i . Zbyt duża ilość sodu stanowiącego jeden z głównych składników soli zwiększa wydalanie wapnia przez nerki i każdy 1 g sodu (czyli 2,5 g soli) wiąże się ze stratą 20 mg wapnia. To z kolei oznacza wyższe prawdopodobieństwo osteoporozy, a także powstawania kamieni nerkowych. Poza tym duża ilość sodu zwiększa ryzyko .

Zgodnie z zaleceniami WHO dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów tej przyprawy, czyli zawartości jednej płaskiej łyżeczki. My jednak dostarczamy sobie średnio 9-11 gramów soli dziennie.
Oto kilka objawów, które mogą świadczyć o nadmiarze soli w diecie:

Silne pragnienie
Sód ma istotny wpływ na utrzymywanie równowagi płynów w organizmie, musimy więc przyjmować jej pewną dawka regularnie. Kiedy przyprawy jest jednak za dużo, można odczuwać pragnienie, ponieważ organizm daje znać, że nie ma wystarczającej ilości wody na reagowanie na tak dużą ilość .

Ból głowy

Duża ilość soli skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych w mózgu, co może skutkować silnymi . Jeśli dolegliwość dopadła cię po zjedzeniu mocno solonego posiłku, z dużym prawdopodobieństwem to właśnie on odpowiada za ból.

Wzdęcia

Nadmiar soli powoduje, że woda gromadzi się, wywołując obrzęki. Poza tym dostarczenie dużej ilości sodu, a następnie większej ilości płynów w celu zrównoważenia efektów tego pierwiastka, mogą prowadzić do wzdęcia, szczególnie okolicy brzucha.

Zmiana smaku

Jeśli stale jadasz bardzo słone potrawy, zmienia się wrażliwość twoich kubków smakowych. W efekcie mniej słone danie wyda ci się nie dość smaczne i mdłe. Jeżeli więc inni nie narzekają na smak określonego dania, a tobie wydaje się, że jest ono niedostatecznie doprawione solą, to być może dlatego, że twoja codzienna dieta jest wypełniona solą.

Osłabienie poznawcze

Z badań wynika, że jadłospis obfitujący w sól oraz brak aktywności fizycznej sprawiają, że umysł znacznie gorzej funkcjonuje - czynniki te mają związek z szybszym .

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:08:17, 29-11-2017 ~gość: 46.76.60.xxx

    w sumie to nie myslalam o tej soli, a fakt troche jej stosuje, chociaz ostatnio i tak staram sie korzystac z tej morskiej bo podobno zdrowsza. tak czy owak ja juz od kiedy pamietam mam klopot ze wzdeciami i gazami, a po zjedzeniu ciezszych potraw to juz szkoda pisac... po jakichs imprezkach nie obejdzie sie bez dicopeg 10g Zdecydowanie problem jest w diecie. chyba czas sie ogarnac dla wlasnego dobra
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy