Strona głównaZdrowieJak poznać wiek biologiczny? Trzeba zbadać mocz

Jak poznać wiek biologiczny? Trzeba zbadać mocz

Mocz może być dobrym środkiem diagnostycznym. Wystarczy zbadać urynę, by ocenić biologiczny wiek pacjenta.
Jak poznać wiek biologiczny? Trzeba zbadać mocz [Fot. doroguzenda - Fotolia.com] Wiek metrykalny nie daje rzetelnej informacji o stanie zdrowia i zagrożeniach. Geny, i zewnętrzne mają przemożny wpływ na to, jak ma się nasz organizm, dlatego liczba przeżytych lat nie zawsze jest adekwatna dla oceny stanu organizmu. zaś można określić na podstawie badań - ustalono, że daje się określić np. na podstawie badań moczu.

W ramach badań chińscy uczeni pobrali próbki moczu od 1.228 zdrowych osób różnej płci w wieku od 2 do 90 lat. Wszyscy uczestnicy mieli za sobą rutynowe kontrole stanu zdrowia. Analizy objęły głównie dwa związki: 8-oxodGuo oraz 8-oxoGuo. Sprawdzono właśnie ich stężenie w moczu, ponieważ pierwszy jest biomarkerem poziomu stresu oksydacyjnego, a drugi ma związek m. in. z ryzykiem h i śmierci z ich powodu.

Ustalono, że poziom 8-oxoGuo stopniowo wzrastał u osób obojga płci po ukończeniu 20 lat. Okazało się też, że panie po 61 roku życia odznaczają się średnio wyższą ilością obydwu zwiazków niż mężczyźni w podobnym wieku, co może mieć związek z procesami menopauzalnymi.

Jak uważają badacze, ilość wspomnianych substancji w moczu pozwalają na dokładniejsze oszacowanie prawdopdoobieństwa rozwoju związanych z wiekiem chorób. Autorzy sądzą, że w przyszłości badanie może być istotnym elementem diagnostycznym w przypadku pacjentów w starszym wieku.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy