Strona głównaZdrowieJak powstrzymać osłabienie poznawcze: potrzebna odpowiednia dawka różnych aktywności

Jak powstrzymać osłabienie poznawcze: potrzebna odpowiednia dawka różnych aktywności

Aktywność fizyczna, zdrowa dieta i wymagające intelektualne działania pomagają uchronić się przed Alzheimerem lub go opóźnić. Teraz określono, ile takich sesji potrzeba, by zyskać konkretne korzyści.
Jak powstrzymać osłabienie poznawcze: potrzebna odpowiednia dawka różnych aktywności [fot. collage Senior.pl / Canva]
Na Uniwersytecie w Montrealu sprawdzono, jakie zaangażowanie jest potrzebne, by zapobiec osłabieniu funkcji poznawczych u osób z grupy ryzyka. Jak się okazuje, już mniej więcej tuzin sesji jest skuteczny.

Ustalono, że wystarczyło od 12 do 14 sesji, aby zaobserwować poprawę . - W badaniach farmakologicznych staramy się dokładnie określić optymalną dawkę leczniczą potrzebną do uzyskania oczekiwanych efektów. Rzadko robi się to w innych badaniach, szczególnie tych dotyczących zapobiegania problemom poznawczym - zauważa neuropsycholog profesor Sylvie Belleville.

- Określenie najlepszej liczby sesji ma tu kluczowe znaczenie. Niedostateczne zaangażowanie profilaktyczne nie przyniesie zauważalnych efektów poprawy, ale i duża liczba sesji także jest niepożądana, ponieważ mogą być uciążliwe. Kosztują one sporo czasu i wysiłku - wyjaśnia prof. Belleville.

W testach uczestniczyło ponad 700 osób, które zostały poddane szeregowi interwencji mających na celu zapobieganie osłabieniu funkcji poznawczych. Obejmowały one porady dietetyczne, aktywność fizyczną i stymulację poznawczą.

Ważne jest indywidualne podejście

Jak zauważono, ustalanie optymalnej ilości działań powinno być zindywidualizowane. W swoich badaniach naukowcy ocenili efekty sesji pod kątem wieku, płci, poziomu wykształcenia oraz stanu poznawczego i fizycznego każdego uczestnika. Następnie przeanalizowano związek między otrzymaną „dawką" i poprawą .

Nie jest tak, że im więcej sesji, tym lepiej, po 12 do 14 następuje efekt plateau. Innymi słowy, potrzeba określonej dawki, aby zobaczyć efekt, a nasilenie różnorodnych aktywności nie oznacza lepszych rezultatów. Odkryto jednak równocześnie, że uczestnicy z niższym poziomem oraz większą liczbą czynników ryzyka osłabienia poznawczego odnieśli korzyści z większej liczby sesji.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy