Strona głównaZdrowieJak mięśnie pomagają przetrwać raka piersi

Jak mięśnie pomagają przetrwać raka piersi

Mogłoby się wydawać, że mięśnie nie mają zbyt wiele wspólnego z nowotworami, tymczasem okazuje się, że pacjentki z większą tkanką mięśniową mają większe szanse na przeżycie raka piersi.
Jak mięśnie pomagają przetrwać raka piersi [Fot. SENTELLO - Fotolia.com] Wcześniejsze badania wykazały, że brak aktywności fizycznej i większa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie oznacza wyższe ryzyko . Teraz ustalono, że wysiłek fizyczny oraz więcej mięśni to niższe prwadopodobieństwo śmierci w wyniku tego rodzaju raka.

Jakkolwiek ćwiczenia nie są pierwszą rzeczą, o której myślą pacjenci z nowotworami, warto wziąć pod uwagę wpływ stylu życia na efekty leczenia i rekonwalescencji. Okazuje się, że treningi dają większe szanse na przeżycie choroby.

W badaniach wzięło udział ponad 3 tysiące kobiet. Uczeni przeanalizowali wyniki tomografii komputerowej w celu sprawdzenia związku pomiędzy masą mięśni a współczynnikami umieralności. Odkryli, że więcej oznaczało wyższe wskaźniki przeżywalności, niezależnie od wieku pacjentki lub stadium raka. Jednocześnie, im mniej mięśni, tym ryzyko śmierci chorych było znaczniejsze.

Nie jest jasne, dlaczego bradziej umięśnione pacjentki odznaczały się większymi szansami na przeżycie. Eksperci sądzą, że może to mieć związek z wpływem nowotworu na tkankę mięśniową, choroba wywołuje , które mogą przekładać się na intensywniejszą utratę mięśni.

W każdym razie, wskazują lekarze, warto regularnie , bo badania dowiodły ochronną rolę treningów przed rakiem piersi. Co więcej, we wcześniejszych testach wykazano też, że aktywne pacjentki z rakiem: cechują się niższym poziomem stresu i objawów depresji, deklarują mniejszy poziom zmęczenia (które jest częstym efektem ubocznym terapii), mniej przybierają na wadze, rzadziej rozwija się u nich obrzęk limfatyczny i osteoporoza (to również skutki uboczne leczenia).

Wyniki badań są dostępne JAMA Oncology journal.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy