Strona głównaZdrowieJak lepiej radzić sobie ze smutkiem?

Jak lepiej radzić sobie ze smutkiem?

Dzisiaj wielu ludzi powtarza, że pozytywne myślenie pomaga lepiej się czuć, ale nie warto udawać, żę się nie dostrzega własnego smutku - jego akceptacja to zdrowsze podejście na dłuższą metę, mówią uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Jak lepiej radzić sobie ze smutkiem?
Badacze sprawdzili związek między akceptacją emocji i zdrowiem psychicznym u ponad 1300 osób. Jak się okazało, ludzie, którzy zwykle nie chcieli uznać swoich najciemniejszych emocji lub surowo osądzali samych siebie z powodu obecności takich uczuć, mogli odczuwać większy psychiczny. Natomiast ci, którzy pozwalają sobie na takie ponure emocje, jak , rozczarowanie i niechęć, zgłaszali mniej objawów zaburzeń nastroju niż osoby krytykujące czy odrzucające wspomniane emocje.
Okazuje się, że sposób, w jaki podchodzimy do własnych , jest naprawdę ważny dla naszego ogólnego samopoczucia. Osoby które akceptują je, nie oceniając ani nie próbując ich zmienić, mogą lepiej radzić sobie ze stresem - mówi prof. Brett Ford z Uniwersytetu w Toronto, współautor badań.

Odkryliśmy, że osoby, które zwykle akceptują swoje negatywne emocje, doświadczają mniejszej ich ilości, co przyczynia się do lepszego zdrowia psychicznego", wyjaśnia Iris Mauss, profesor psychologii Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Nie jest jasne, dlaczego akceptowanie nieprzyjemnych emocji może je „rozładować".

Być może jeśli je aprobujesz, nie zwracasz na nie większej uwagi. Być może, jeśli ciągle oceniasz swoje emocje, negatywność może się nasilić - wyjaśnia prof. Mauss.
Eksperci dodają do tego jedno zastrzeżenie. Jakkolwiek pomocne jest uznanie normalności negatywnych emocji i rezygnacja z oczekiwania, że będzie się nieustannie zadowolonym, warto pamiętać, by nie ignorować uporczywego kiepskiego nastroju - jeśli często się go doświadcza, obniża jakość życia i może sygnalizować .

Wyniki badan opublikowano w Journal of Personality and Social Psychology

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy