Strona głównaZdrowieJak hałas niszczy serce

Jak hałas niszczy serce

Jeśli mieszkasz w centrum miasta lub niedaleko lotniska, twój układ krążenia może być zagrożony z powodu częstego narażenia na hałas.
Jak hałas niszczy serce [Fot. lassedesignen - Fotolia.com]
Zgiełk czy wrzawa są nie tylko irytujące i sprawiają, że odczuwamy rozdrażnienie oraz niepokój, ale także mają silny wpływ na układ krążenia, prowadząc do problemów z sercem.

Ekspozycja na częsty oddziałuje na ciało migdałowate, region mózgu, który bierze udział w regulacji . Co więcej, ciągły zgiełk ma związek z pogłębianiem stanu zapalnego tętnic, który jest czynnikiem ryzyka , ataku serca i .

W kilkuletnich badaniach lekarzy z Massachusetts General Hospital w Bostonie wzięło udział niemal pół tysiąca zdrowych osób. Autorzy zebrano od uczestników dane o ich miejscach zamieszkania, sprawdzając wystepujący tam poziom hałasu na podstawie danych z amerykańskiego Ministerstwa Transportu. Ponadto osoby te poddano badaniom mózgu i naczyń krwionośnych.

Okazało się, że ludzie zamieszkujący najgłośniejsze obszary cechowali się wyższym od pozostałych poziomem aktywności ciała migdałowatego, a także zwiększonym poziomem stanów zapalnych w tętnicach.

Ustalono też, że osoby narażone na chroniczny hałas cechowały się o ponad trzykrotnie wyższym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu lub innych zdarzeń sercowo-naczyniowych niż ludzie doświadczający niższego hałasu.

Ciągły rumor pozostał istotnym czynnikiem wymienionych dolegliwości także po uwzględnieniu takich czynników ryzyka wspomnianych problemów zdrowotnych, jak , nadmierny poziom , palenie papierosów i .

Według badaczy, aktywność ciała migdałowatego może mieć tu szczególne znaczenie, ponieważ wpływa na uwalnianie hormonów stresu, które z kolei wywołują stany zapalne naczyń. Autorzy uważają, że ludzie żyjący w chronicznym hałasie, aby się chronić, powinni zastosować sposoby na wyciszenie domów i mieszkań, a także na stałe wprowadzić do swojego stylu życia techniki osłabiania stresu, takie jak aktywność fizyczna, medytacja, etc.

Wyniki badań opublikowano w magazynie American Heart Association.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy