Strona głównaZdrowieInfekcje bakteryjne jamy ustnej zwiększają ryzyko chorób serca

Infekcje bakteryjne jamy ustnej zwiększają ryzyko chorób serca

Zakażenie bakterią, która powoduje choroby dziąseł i nieświeży oddech, może zwiększać ryzyko chorób serca.
Infekcje bakteryjne jamy ustnej zwiększają ryzyko chorób serca [Fot. deviddo - Fotolia.com]
Leczenie infekcji jamy ustnej wywoływanej bakteriami o nazwie Fusobacterium nucleatum może pomóc osłabić zagrożenie chorobami serca.

Połączenie genetycznych i środowiskowych czynników ryzyka przyczynia się do chorób serca, które są odpowiedzialne za około jedną trzecią wszystkich zgonów na świecie. Nagromadzenie złogów miażdżycowych w tętnicach zaopatrujących serce w krew powoduje (najczęstszy problem sercowo-naczyniowy) i może prowadzić do zatorów, które skutkują zawałem serca. Wcześniejsze testy łączyły niektóre infekcje ze zwiększonym ryzykiem gromadzenia się płytki nazębnej.

- Coraz lepiej wiadomo, jak rozwija się choroba niedokrwienna serca, ale nie w pełni zrozumiałe jest, w jaki sposób przyczyniają się do tego infekcje, stany zapalne i genetyczne czynniki ryzyka - mówi główna autorka Flavia Hodel z Politechniki Federalnej w Lozannie.
Przeanalizowano próbki krwi niemal 3,5 tys. osób, które, których zdrowie monitorowano przez 12 lat. Próbki zbadano pod kątem obecności przeciwciał przeciwko 15 różnym wirusom, sześciu bakteriom i jednemu pasożytowi.

Kiedy uwzględniono znane czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, odkryto, że przeciwciała przeciwko F. nucleatum (oznaka wcześniejszej lub obecnej infekcji tą bakterią), były w pewien sposób powiązane z zwiększonym ryzykiem zdarzenia sercowo-naczyniowego.

- F. nucleatum może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka sercowo-naczyniowego poprzez nasilenie ogólnoustrojowego spowodowanego obecnością bakterii w jamie ustnej lub poprzez bezpośrednią kolonizację ścian tętnic lub tkanek wyściełających ściany tętnic - wyjaśnia Hodel.

Potwierdzono też, że osoby z wysokim ryzykiem genetycznym są bardziej narażone na zdarzenia sercowo-naczyniowe.

- Nasze badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że stany zapalne wywołane infekcjami może przyczyniać się do rozwoju choroby niedokrwiennej serca i zwiększać ryzyko zawału serca - podsumowuje prof. Jacques Fellay, współautor badań. - Te ustalenia mogą prowadzić do poprawy identyfikacji osób z grupy wysokiego ryzyka lub pomóc w działaniu zapobiegawczym poprzez leczenie infekcji F. nucleatum - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy