Strona głównaZdrowieInfekcja Helicobacter zwiększa ryzyko raka żołądka

Infekcja Helicobacter zwiększa ryzyko raka żołądka

Antybiotyki pomogą pozbyć się infekcji bakteriami Helicobacter, a dzięki temu osłabnie ryzyko raka żołądka, mówią uczeni z Uniwersytetu w Hongkongu.
Infekcja Helicobacter zwiększa ryzyko raka żołądka [Fot. Artemida-psy - Fotolia.com] Pozbycie się Helicobacter z żołądka może u osób starszych zmniejszyć ryzyko onkologiczne o ponad 20 proc.

W badaniach wzięły udział ponad 63 tysiące osób, u których zastosowano w związku z infekcją Helicobacter pylori. W porównaniu z populacją ogólną wykazano u nich zmniejszenie ryzyka onkologicznego o 22 proc. Wśród tych, którzy wyleczyli infekcję, u 0,8 proc. rozwinął guz w porównaniu do 1,1 proc. pacjentów w tym samym wieku w populacji ogólnej.

Zmniejszenie ryzyka jest znaczące i sugeruje, że zwalczanie infekcji ma realną wartość. Zakażenie H. pylori należy leczyć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, oceniają autorzy badań.

Helicobacter pylori często występuje w błonie śluzowej żołądka. Obecność ujawnia się, gdy u pacjenta zaczynają się pojawiać objawy infekcji żołądka, takie jak niestrawność lub zgaga. Diagnozę stawia się dzięki testom oddechowym lub badaniu krwi. W zwalczaniu infekcji skuteczna jest antybiotykoterapia.

Bakterie Helicobacter są rakotwórcze. Mikroorganizmy te stanowią główny czynnik rozwoju nowotworu, odpowiadają za prawie 80 proc. wszystkich przypadków .

żołądka to czwarty najczęstszy nowotwór na świecie. Średni wiek pacjentów, u których jest rozpoznawany, wynosi 69 lat. Poza Helicobacter, przyczynami raka żołądka mogą być: , nadmiar , niewłaściwa dieta, etc.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

CZTERY + JEDEN =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X