Strona głównaZdrowieHipoglikemia podczas prowadzenia samochodu - nowy sposób wczesnego ostrzegania

Hipoglikemia podczas prowadzenia samochodu - nowy sposób wczesnego ostrzegania

Nowo opracowane narzędzie rozpoznaje niski poziom cukru we krwi, bazując wyłącznie na zachowaniu kierowcy i ruchu głowy lub skierowania wzroku.
Hipoglikemia podczas prowadzenia samochodu - nowy sposób wczesnego ostrzegania [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Niski poziom cukru we krwi () jest jednym z najniebezpieczniejszych powikłań i stwarza duże ryzyko podczas wykonywania zadań wymagających dobrego działania funkcji poznawczych obejmujących złożone umiejętności motoryczne, takie jak prowadzenie samochodu.

Przydatność obecnych narzędzi do wykrywania hipoglikemii jest ograniczona ze względu na opóźnienie diagnostyczne, inwazyjność, niską dostępność i wysokie koszty.

Teraz opracowano nowatorski sposób wykrywania hipoglikemii podczas prowadzenia pojazdu.

Do testów zaproszono 30 diabetyków, którzy . Rejestrowano dane każdego z nich raz w stanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i raz przy hipoglikemii.

Zebrane dane obejmowały sygnały związane z jazdą, takie jak prędkość samochodu i informacje na temat ruchu głowy/ wzroku - na przykład szybkość ruchu gałek ocznych.

Następnie opracowano model uczenia maszynowego (ML), który może automatycznie i niezawodnie wykrywać epizody hipoglikemii, wykorzystując wyłącznie rutynowo zbierane dane dotyczące jazdy oraz te obejmujące ruch głowy/wzrok.

- Technologia ta może służyć jako system wczesnego ostrzegania w samochodach i umożliwiać kierowcom podjęcie niezbędnych środków ostrożności, zanim objawy hipoglikemii zaszkodzą ich zdolności do bezpiecznego prowadzenia pojazdów - mówi Simon Schallmoser, współautor badań.

Wspomniany model radził sobie również dobrze, gdy wykorzystywano jedynie dane dotyczące ruchu głowy/wzroku, co ma kluczowe znaczenie dla prac nad samochodami autonomicznymi. - Badanie nie tylko pokazuje potencjał sztucznej inteligencji w zakresie poprawy wyników zdrowotnych, ale także jej rolę w poprawie bezpieczeństwa na drogach publicznych - ocenia prof. Stefan Feuerriegel, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy