Strona głównaZdrowieGłówne problemy zdrowotne Polaków

Główne problemy zdrowotne Polaków

Coraz poważniejszym problemem stają się w Polsce takie choroby jak miażdżyca, otyłość i nadciśnienie. Wszystkie te dolegliwości są ze sobą powiązane, a receptą na ich uniknięcie jest prawidłowe odżywianie się. Jednak mimo stosunkowo wysokiej świadomości zagrożenia, niewielu z nas robi cokolwiek, aby zabezpieczyć się przed tymi chorobami.
Każdego roku w Polsce kilkadziesiąt tysięcy ludzi umiera na zawał serca. Miażdżyca jest przyczyną ponad 90 proc. tych zgonów. Polacy boją się co prawda chorób serca i układu krążenia, jednak niewiele robią, aby tych schorzeń uniknąć. Co więcej, mimo że prawie wszyscy jemy mięso (93 proc. respondentów) przy czym w niezdrowyy sposób obrabiane - na przykład często smażone na patelni (42 proc.), swój sposób odżywiania uważamy za dość zdrowy (69 proc.). Większość Polaków uważa, że podstawą właściwego odżywiania jest po prostu… jedzenie trzech posiłków dziennie. Posiłki te składają się jednak w dużej części z produktów niezdrowych, a pomiędzy nimi statystyczny Polak zawsze znajduje okazję do „podjadania” drożdżówek, słodyczy i chipsów.

Niepokoją także dane na temat spędzania przez Polaków wolnego czasu. Najczęściej wypełnia go nam siedzenie przed telewizorem. Tylko około 20 proc. respondentów jeździ na rowerze, inne sporty uprawia zaledwie 7 proc. badanych, mimo to aż 44 proc. z nas wysoko ocenia swoją sprawność fizyczną. Co więcej tylko 2 proc. Polaków uważa się za otyłych. Niestety, według wskaźnika masy ciała Body Mass Index otyłość dotyczy aż 14 proc. z nas.

W obliczu powyższych danych nie dziwi więc fakt, że co trzeci Polak ma zbyt wysokie ciśnienie krwi, a wielu z nas zagraża zawał serca lub udar mózgu.

Choć dane statystyczne nie napawają optymizmem, w każdej chwili możemy zmienić swój tryb życia. Dzięki stosowaniu diety, zwiększeniu aktywności fizycznej i rzuceniu palenia możemy znacznie zmniejszyć ryzyko zawału lub udaru. Badania wskazują, ze obniżenie poziomu cholesterolu o 1 proc. zwiększa szanse uniknięcia zawału o 2-3 proc., utrzymanie właściwej masy ciała i ruch zwiększają te szanse aż o 50 proc..Jednak kluczowa w naszej walce o zdrowie staje się właściwa dieta. Powinna ona być zrównoważona, bogata w różnorodne składniki pokarmowe i zawierać dużo błonnika.

Ta substancja zyskuje ostatnio na popularności, choć nie wszyscy do końca wiedzą, czym tak naprawdę jest. Błonnik to główny budulec komórek roślin. Nie ulega strawieniu w przewodzie pokarmowym, jednak pomaga schudnąć i utrzymać prawidłową masę ciała. Wchłania wodę i pęcznieje w żołądku zmniejszając uczucie głodu. Pomaga on także usuwać z jelit kwasy żółciowe, odpowiedzialne za produkcję cholesterolu. Błonnik blokuje także częściowo dostęp glukozy do krwi, dzięki czemu stabilizuje on poziom cukru we krwi.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy