Strona głównaZdrowieEksperci: potrzebne nowe rozwiązania w leczeniu bólu przewlekłego

Eksperci: potrzebne nowe rozwiązania w leczeniu bólu przewlekłego

Każdego dnia z powodu bólu przewlekłego cierpi około 20 procent populacji osób dorosłych w Europie i Stanach Zjednoczonych, a jak wskazują badania, ból jest często leczony w nieodpowiedni sposób. Grupa ekspertów międzynarodowej komisji doradczej kampanii Change Pain oraz Europejskiej Federacji Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (EFIC) zaapelowała o wprowadzenie zmian w leczeniu bólu przewlekłego, które pozwolą na jego skuteczniejsze leczenie.
Eksperci międzynarodowej komisji Change pain podjęli dyskusję nt. skutecznego uśmierzania bólu. Podkreślili, że podstawę w efektywnym leczeniu bólu stanowi zrozumienie mechanizmów jego powstawania oraz zastosowanie wielokierunkowego leczenia. W celu osiągnięcia indywidualnych celów terapeutycznych za konieczne uznali opracowanie przyjaznych narzędzi edukacyjnych dla lekarzy oraz usprawnienie komunikacji pomiędzy lekarzami a pacjentami cierpiącymi na przewlekły ból.

Wnioski przedstawione przez komisję doradczą kampanii Change Pain pokazują, że obowiązujące w środowisku lekarskim wytyczne nie są powszechnie uznawane przez osoby zajmujące się leczeniem bólu, a jego uśmierzanie prowadzone jest głównie w oparciu o tradycyjne metody. W związku z tym konieczny jest wybór najlepszej strategii leczenia przewlekłego bólu, która powinna być stosowana w sposób konsekwentny i skoncentrowany na pacjencie. Eksperci w szczególności podkreślali konieczność:
  • zmiany sposobu oceny bólu i jego wpływu na pacjenta (np. poprzez lepszą komunikację)
  • edukacji pracowników służby zdrowia w zakresie leczenia bólu
  • zrozumienia mechanizmów znajdujących się u podłoża przewlekłego bólu oraz odpowiednich zasad postępowania farmakologicznego
Eksperci podkreślili także fakt, że leczenie farmakologiczne ciężkiego bólu przewlekłego jest często nieskuteczne, ponieważ pacjentom trudno jest zachować równowagę między odpowiednim łagodzeniem bólu, a tolerancją przepisanego leku. Powstaje błędne koło, w którym niewystarczające działanie przeciwbólowe oraz wyniszczające działania niepożądane prowadzą do przerwania leczenia. Eksperci uznali, że tylko rosnąca świadomość występowania tego zjawiska w środowisku medycznym może przyczynić się do przestrzegania obowiązujących w leczeniu bólu wytycznych.

Kampania Change Pain została zainicjowana przez niemiecką firmę Grünenthal. Kampania ta wspierana jest przez Europejską Federację Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Badania Bólu (EFIC), są w nią zaangażowani specjaliści w dziedzinie bólu z całej Europy. Przewodniczą jej profesor Giustino Varrassi, przewodniczący EFIC oraz dr Gerhard H. H. Mueller-Schwefe, przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Leczenia Bólu (DGS). Główne cele kampanii to lepsze poznanie potrzeb medycznych w dziedzinie leczenia bólu przewlekłego o dużym natężeniu oraz poszerzenie wiedzy lekarzy dotyczące tego zagadnienia i poprawa komunikacji między lekarzami i pacjentami.

www.change-pain.com

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy